4 zrcadlovky - kterou vybrat aneb je D750 nástupce D700?

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz, tel. 602 379 525

Všechny dosavadní testy objektivů zde

1.10.2014

Píše se 1. červen 2008 a Nikon oznamuje nový fotoaparát s plnoformátovým snímačem, D700 za cenu 3.000 dolarů. Je 12. září 2014 a Nikon oznamuje nový přírůstek do rodiny fotoaparátů s plnoformátovým snímačem - Nikon D750 za 2.300 dolarů. Celých 6 let jsme si museli počkat na číselného zástupce sedmistovkové řady. Mezitím se na poli plnoformátových snímačů objevily i další přírůstky - v pořadí D3x, D3s, D4, D800 a D800E, D600, D610, Df, D4s, D810 - to vychází včetně D700 a D750 na 2 fotoaparáty za rok, což je, dle mého názoru, docela dost.

Proč se tedy stále mnoho fotografů odmítlo se svou D700 rozloučit? D700 byla taková trochu jednodušší verze profesionálního fotoaparátu D3, ovšem za poloviční cenu. Pro většinu těchto majitelů byly nástupní typy D3x, D3s, D4 a D4s drahé, D600 a D610 nebyly z mnoha důvodů považovány za nástupce D700, Df je považován mezi fotografy za takový drahý šperk (navíc nepochopitelně pouze s jedním slotem na paměťovou kartu) a řada D800 (tj. D800 E a D810) jim nevyhovuje pro velký datový objem - zde bylo fotografům částečně vyhověno u modelu D810, který dostal do vínku S-RAW, čili zmenšený RAW (NEF). A tak řada majitelů D700 stále čekala a čekala na nástupce.

Když se v září 2014 objevil fotoaparát D750, začaly na internetu probíhat bouřlivé diskuse, zda to je či není nástupce D700, což tak trochu připomíná polemiku o tom, zda je Drákula nástupcem vlkodlaka. Ale řada fotografů čeká se svou D700 na "nástupce" a doposud si žádnou jinou zrcadlovku nekoupilo. Zkusme se tedy podívat na pár rozdílů, nejprve zvenku:

Tmavší červená je Nikon D750, světlejší Nikon D700. Na první pohled je zřejmé, že se celý fotoaparát zmenšil a to dosti výrazně.

Úvodní doporučení - pokud se chcete seznámit s ovládacími prvky D750, podívejte se u někoho na D7100.

Ovládací prvky při pohledu zezadu

Podívejme se nejprve na ovládací prvky na zadní straně fotoaparátu. Tlačítka na levé straně dostala druhý význam (bílé popisy), který se uplatní v režimu fotografování. Tlačítko OK se přestěhovalo doprostřed křížového voliče a jeho místo zaujalo tlačíko "i".

Na pravé straně zmizela páčka pro volbu režimu ostření (přestěhovala se dopředu pod objektiv jako další funkce páčky pro volbu automatického a ručního ostření), tlačítko "info" se přestěhovalo nahoru nad křížový volič. Tlačítko pro blokování expozice a zostření zůstalo na svém místě, ovšem kroužen kolem tlačítka na volbu režimu měření expozice se přestěhoval pod tlačítko vlevo od stavového displeje. Doposud se jedná (pokud pomineme skutečnost, že tlačítka na D750 jsou menší) o "kosmetické" změny, ovšem ZMIZELO TLAČÍTKO AF-ON! Funkci tohoto tlačítka lze sice navolit jako funkci tlačítka AF-L/AE-L, které tímto ovšem o svou původní funkci přijde. Řada fotografů používá pro ostření pouze toto tlačítko (ostření při namáčknutí spouště mají vypnuté). Ti přijdou o funkci tlačítka AE-L/AF-L. Drobnou náplastí může být, že funkci AE-L/AF-L lze nastavit jako jednu z funkcí tlačítka "Fn" na přední straně fotoaparátu a tlačítko AF-L/AF-L používat trvale ve funkci tlačítka AF-ON. Důvodem zrušení tlačítka AF-ON může být právě zmenšení těla fotoaparátu - palec totiž nyní při uchopení fotoaparátu spočívá přesně na místě, kde by se nacházelo tlačítko AF-ON a mohlo by tak docházet k jeho nechtěnému stisknutí při pevnějším uchopení fotoaparátu - ale možná je důvod zcela jiný - třeba ten, že rozmístění tlačítek je z 99% identické s fotoaparátem D7100. Další věc, která zmizela, je páčka pro uzavření hledáčku, která zamezuje vniknutí parazitního světla k expozimetru, pokud není fotoaparát u oka. Z tohoto důvodu najdete v příslušenství D750 krytku na okulár z umělé hmoty - škoda, páčka byla šikovnější - nemohla se ztratit:)

Dobrá zpráva - středové tlačítko "OK" lze nastavit tak, aby při jeho stisknutí v režimu prohlížení došlo ke zvětšení snímku na 100% pro přesnou kontrolu zaostření - střed snímku se nastaví na místo aktivního zaostřovacího pole (čili tam, kam bylo ostřeno). Tuto funkci u D600 (610) nenajdete - tam jsou místo toho omalovánky - tato funkce je ještě i u D7100 a D800 (810).

Ze zadní strany zmizel kroužek kolem tlačítka AE-L/AF-L pro výběr režimu měření expozice (bodové, se zvýrazněným středem a celoplošné).  Tyto funkce se nyní volí stisknutím tlačítka a otáčením kolečka pod palcem. Škoda - řešení u D700 bylo lepší. Proč? I při vypnutém fotoaparátu bylo z vnějšího pohledu patrné, jaký režim je nastaven. Z hlediska praktického používání fotoaparátu je vždy dobré, když je možné i při vypnutém fotoaparátu zkontrolovat jeho nastavení. Režim měření expozice skutečně nepatří k hodnotám, které se v průběhu fotografování často mění - přesunutí této funkce na tlačítko na horní straně častější změny předpokládá. Nyní zjistíte až po zapnutí fotoaparátu na horním displeji, jaký režim měření expozice je zvolen - tedy pokud se na něj podíváte a tu malinkou ikonku najdete. Ono takové zapomenuté nastavení bodového měření dokáže dělat s expozicí neskutečné věci:) Zkrátka - většina důležitých nastavení by u profi a poloprofi fotoaparátů měla být viditelná i při vypnutém fotoaparátu. A zrovna způsob nastavení měření expozice konstruktéry u Nikonů asi trápí - u D800 je na otočném kroužku jako u D700 - u D810 je už na levé horní straně na tlačítko - u D750 je sice také na tlačítko, ale na pravé straně u spouště. A vypadá to, že tam asi u všech modelů bude nyní chvilku bydlet.

Možná se vám zdá zbytečné, že se tady rozepisuji o tom, kam se které tlačítko stěhuje. Ano - pokud máte jenom jeden fotoaparát, časem si zvyknete. Ale u D750 se dá předpokládat, že jej bude jako druhý fotoaparát používat hodně fotografů - třeba jako druhý k D4(s) nebo k D800(810) apod. A vždy je potom důležité, aby základní ovládací prvky měly stálé místo a bylo je možné nahmatat "poslepu". Ostatně z tohoto důvodů používá řada fotografů dvě STEJNÁ těla.

Hledáček není již kulatý, ale hranatý s krycí gumou, což pokládám za šikovnější - ovšem při nasazení úhlového hledáčku či hledáčkové lupy musíte gumu vysunout včetně držáku z umělé hmoty - ovšem jde to snadno. Poslední změnou v ovládacích prvcích je kolečko dioptrické korekce, které se nyní nachází těsně vedle hledáčku. Tuto změnu pokládám za praktičtější, u D700 jsem měl vždy pocit, že to kolečko jednou urazím.

Na pravé straně ještě přibyla páčka pro volbu režimu foto-video, v jejímž středu se nachází tlačítko live-view - což je vyzkoušené a šikovné řešení (u D700 bylo ukryto na levé horní straně). Nad tímto tlačítkem se nově také nachází reproduktor a vpravo od něj čidlo pro dálkovou infra-spoušť.

Samozřejmě nemůžeme pominout displej. Jeho velikost byla u D700 3" a rozlišení 920.000 bodů - u D750 je trochu větší  - 3,2" s rozlišením 1.228.800 bodů - věřte, je to znát. Celkově působí obraz displeje jasnějším a zřetelnějším dojmem než u D700. Novinkou je také možnost jeho vyklopení - před jeho vyklopením je dobré displej nejprve trochu odtáhnout od těla, než je začnete vyklápět - jinak jde trochu plast na plast. Po prohlédnutí trochu subtilnější konstrukce mechanizmu doporučuji při vracení displeje na původní místo tlačit stejnoměrně na obě strany. V principu ovšem vyklápěcí displej vítám - je možné jej vyklopit o 90 stupňů nahoru (dobrá volba pro snímky na stativu - zvláště pro produktovou fotografii) a též o 75 stupňů dolu, takže případné fotografování či natáčení videa s fotoaparátem nad hlavou (třeba v davu), je nepoměrně snazší.

Ovládací prvky při pohledu shora

Na levé straně nezůstal skoro kámen na kameni. Tři tlačítka na horní straně se přestěhovala jako sekundární funkce tlačítek na zadní straně, což lze docela přivítat - nastavení kvality snímku se neprovádí zase tak často, vyvážení bílé barvy se také nemění při každém snímku, takže trochu zamrzí tlačítko ISO, které se z těchto tří asi mění nejčastěji. Místo těchto tří tlačítek přibyl otočný volič s aretací, který převzal funkci tlačítka MODE u spouště (místo něj je zde tlačítko pro volbu měření expozice) - tedy volbu režimů P,A,S,M. Navíc přidal další funkce, které jsou k vidění spíše u zrcadlovek pro začátečníky - režimy AUTO, AUTO s vypnutým bleskem a SCENE (zvláště je třeba ocenit "portrét zvířat" a "jídlo"), které bych u tohoto fotoaparátu skutečně nečekal, stejně jako volbu EFFECTS (noční vidění, barevná skica, efekt miniatury atd.).

 

Co naopak lze přivítat jsou volby U1 a U2 pro uložení uživatelských nastavení. Další volič pod voličem režimů mimo dvou voleb navíc (tiché a tiché sériové snímání - budiž) neobsahuje nic nového. Vypadá to, že otočný volič programových režimů s aretací se Nikonu zalíbil a tlačítka ála D700 najdete již jen na D4(s) a D800(810). Na levé straně vpředu vedle bajonetu přibylo tlačko pro bracketing. Vlevo od spouště je nové tlačítko - spoušť videa. Jistě jste si všimli, že se nám zmenšil horní stavový displej. Přitom se na něm zobrazuje o 3 údaje více, než u D700 - proto muselo dojít k určitému "sdružení" informací. Osobně nepokládám menší stavový displej za žádnou výhodu, spíše naopak. Zřejmě Nikon vychází z úvahy, že kdo na něj nevidí, promítne si údaje na zadní displej, což je samozřejmě možné, ale zdržuje to.

 

Těsně u statového displeje je ještě tlačítko pro volbu režimu měření expozice (na D700 se nastavoval kroužkem kolem tlačítka AE-L/AF-L).

 

Ovládací prvky při pohledu zpředu

 

 

Na horní straně jsou nově dvě dírky stereofonních mikrofonů, páčka pro volbu automatického/ručního ostření dostala středové tlačítko s volbou automatických zaostřovacích režimů (viz popis zadní strany) a nově je zde tlačítko pro bracketing. Z pravé strany zmizely konektory pod gumovými krytkami, které ukrývaly synchronizační konektor při připojení blesku (tzv. patku) - ten je nyní v případě potřeby nutné spouštět přes adaptér AS-15, který potom blokuje sáňky blesku - a konektor dálkové kabelové spouště - ten byl nahrazen dálkovým infra ovládáním. Řešení přes dálkové ovládání (čidlo je na zadní i přední straně) považuji ve většině případů za šikovnější (menší rozměry, fotoaparát lze spustit i ze vzdálenosti několika metrů). Zase v něm ovšem musíme mít baterii, funkci je třeba v menu zapnout a po vypnutí fotoaparátu se deaktivuje. Inu, všechno má svá pro a proti. Pokud budete chtít použít kabelovou spoušť, musíte si zakoupit MC-DC2 - má konektor na boku přístroje pod krytkami. Navíc můžete ovládat fotoaparát přes sadu bezdrátového ovládání WR1 a WR-10 (to je ovšem dost drahá legrace, ale zase je fajn, že zde ta možnost je).

 

Na fotoaparátu D700 se do konektoru dálkové spouště zasouval i kabel nikoní jednotky GPS GP-1. Naštěstí součástí balení této GPS je i kabel pro připojení ke konektoru, kterým je vybaven i D750 (v současné době je na trh i jednotka GP-1a - použitelné jsou obě).

 

Konektory (vlevo D700, vpravo D750)

 

 

 

Jediný konektor, který zůstal stejný, je mini HDMI. Konektor pro připojení k externímu napájení (DC IN) zmizel, protože byl nahrazen vložkou, která se vkládá místo baterie (EP-5B). Kabel z této bateriové vložky se připojuje ke zdroji EH-5B (ovšem u D700 byl použit pro síťový zdroj EH-5A (EH-5), u D750 je použit síťový zdroj EH-5B. Nepodařilo se mi zjistit, zda by EH-5B šel použít (na www Nikonu není D700 jako kompatibilní fotoaparát uveden).

 

Konektor USB, který slouží u D750 k připojení k počítači (škoda, že se jedná stále o USB 2.0), je také jiný než u D700, což znamená jiný kabel (D700 má UC-E4 - CoolPix 2000 D2H,D2X,D2Xs,D3,D3X,D40,D40X,D50,D60,D70,D70s, D80, D90, D100, D200, D300,D700, zatímco D750 má UC-E17).

 

Konektor VIDEO OUT zmizel v propadlišti dějin (přehrávání videa do externího zařízení je nyní přes konektor HDMI).  Nově je u D750 konektor při připojení sluchátek a externího mikrofonu. Konektor zcela nahoře slouží pro připojení příslušenství (bezdrátové dálkové ovládání, kabelová spoušť a GPS).

 

Na konektory objevíte ještě nápis WiFi - jedná se o první zrcadlovku Nikon, která je sériově touto vymožeností vybavena - zajímavá je zmínka v návodu na str. 281 dole, že WiFi není vybaven model D750(K) - snad je to pro některé státy, kde není WiFi povoleno. WiFi umožňuje ovládat fotoaparát přes androidí nebo jablečné telefony s nainstalovanou aplikací Nikon Wireless Mobile Utility (ke stažení zdarma) - stahovat fotografie, fungovat jako dálková spoušť či odesílat fotky na internet - no, někdy se to někomu může hodit, při kapacitách naší přenosové mobilní sítě to bude občas asi silný zážitek, poslat někomu fotky rovnou z fotoaparátu ve formátu RAW, ale naštěstí se do mobilního zařízení mohou přenášet nejen v originále, nýbrž i ve volitelném rozlišení 640x424 nebo 1620x1080 bodů, což funguje kupodivu velmi svižně.  Někdo by možná spíše uvítal konektor RJ-45 pro přímé propojení do počítačové sítě (á la D4). Ale to bychom také mohli chtít USB 3.0, první elektronickou lamelu atd. Zkrátka nějaká kurvítka tam být musí, to by se vyšší modely potom neprodávaly:)

 

Spodní strana fotoaparátu

Ukrývá kryt konektoru pro připojení battery packu MB-D16. Do něj je možné vložit buď druhou baterii EN-EL15 (stejná jako u D7100, D600, 610, 800 atd.) nebo 6 tužkových baterií. Proti battery packu MB-D10 u D700, do kterého šly vložit baterie EN-EL3e, EN-EL4 (4e) - měly větší kapacitu, či 8 tužkových baterií je to krok zpět. U D750 nedochází po připojení battery packu ke zvýšení frekvence sériového snímání - smysl má tedy pouze pro lepší úchop, spoušť, zadní příkazový volič a zdvojení kapacity baterií (ovšem cena za tento kus plastu cca 8.000,- Kč je skutečně lidová a můžeme jen doufat, aby se brzy objevily alternativní náhrady - chlapci v Číně na tom již jistě pracují....).

 

Paměťové karty

Na pravé straně fotoaparátu jsou pod krytem 2 sloty na paměťové karty typu SD ((SDHC (s podporou standardu UHS-I), SDXC (s podporou standardu UHS-I)). Paměťové karty CF z modelu D700 tedy do D750 nenacpete. To je ta špatná zpráva, ta lepší je, že nyní můžete vložit karty 2 (doporučuji nějaké svižnější typy) a navíc si můžete určit, jak se budou chovat (postupné plnění, na jednu NEF a na druhou JPG, duplikace, na jednu fotky a na druhou videa apod.). Záloha se vždy hodí, protože poruchovost SD karet několikanásobně převyšuje karty CF.

 

Porovnání základních funkcí

 

Vlastnost D700 D750 D610 D810
Rozlišení snímače 12.0 MP 24.3 MP 24.3 MP 36.3 MP
Typ snímače CMOS CMOS CMOS CMOS
Velikost snímače 36 x 24 mm 35.9 x 24 mm 35.9 x 24 mm 35.9 x 24 mm
AA filtr Ano Ano Ano NE
Rozlišení snímače přesně 4256 x 2832 6016 x 4016 6016 x 4016 7360 x 4912
Obrazový procesor Expeed Expeed 4A Expeed 3 Expeed 4
Pokrytí hledáčku 95% 100% 100% 100%
Zvětšení hledáčku 0.72x 0.7x 0.7x 0.7x
Paměťové karty 1x CF 2x SD/SDHC/SDXC 2x SD/SDHC/SDX 1x SD/SDHC/SDXC + 1 x CompactFlash
Sériové snímání 8 FPS 6.5 FPS 6 FPS 5 FPS
Nejkratší - nejdelší čas 1/8000 až 30 sec 1/4000 až 30 sec 1/4000 až 30 sec 1/8000 až 30 sec
Základní ISO ISO 200-6,400 ISO 100-12,800 ISO 100-6,400 ISO 64-12,800
Rozšířené ISO ISO 100, ISO 25,600 ISO 50, ISO 51,200 ISO 50, ISO 25,600 ISO 32, ISO 51,200
Počet ostřících bodů 51 bodů 51 bodů 39 bodů 51 bodů
Video formát - H.264, MPEG-4 H.264, MPEG-4 H.264, MPEG-4
Video - rozlišení/frekvence - 1920 x 1080 (60p, 50p, 30p, 25p, 24p) 1920 x 1080 (30, 25, 24 fps) 1920 x 1080 (60p, 50p, 30p, 25p, 24p)
Velkost LCD 3.0″ pevný TFT-LCD 3.2″ výklopný TFT-LCD 3.2″ pevný TFT-LCD 3.2″ pevný TFT-LCD
Rozlišení LCD 922,000 dots 1,229,000 dots 921,000 dots 1,229,000 dots
Kompenzace expozice ±5 EV (at 1/3 EV, 1/2 EV krok) ±5 (at 1/3 EV, 1/2 EV krok) ±5 EV (at 1/3 EV, 1/2 EV krok) ±5 (at 1/3 EV, 1/2 EV, 1 EV krok)
AE Bracketing (2, 3, 5, 7 snímků s 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 1 EV krok) (2, 3, 5, 7 snímků s 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 1 EV, 2 EV krok) (2, 3 snímků s 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 1 EV krok) ±5 (2, 3, 5, 7 snímků s 1/3 EV, 2/3 EV, 1 EV krok)
Časosběrné snímání Ano Ano Ano Ano
GPS Volitelná Volitelná Volitelná Volitelná
Vestavěná Wi-Fi NE ANO** NE NE
Vestavěná blesk ANO ANO ANO ANO
Typ baterie EN-EL3e EN-EL15 EN-EL15 EN-EL15
Počet snímků/baterie 1,000  (CIPA) 1,230  (CIPA) 900  (CIPA) 1,200  (CIPA)
USB Version 2.0 2.0 2.0 3.0
Rozměry 147 x 123 x 77 mm 141 x 113 x 78 mm 141 x 113 x 82 mm 146 x 123 x 82 mm
Hmotnost 1,074g 750g 850g 880g
Oficiální maloobchodní cena - 54.990,-* 46.690,-* 81.990,- Kč*

* Do konce roku 2014 cashback 2.700,- Kč (získáte i v našem obchodě)

**Umožňuje komunikaci s mobilními zařízeními (telefony, tablety) s operačním systémem iOS nebo Android po stažení aplikace Nikon Wireless mobile utility do mobilního zařízení (nikoliv fotoaparátu). Funkce Wi-Fi není kompatibilní s programem Camera Control Pro pro přenos snímků a dálkové ovládání fotoaparátu. K tomuto účelu je nutné použít jiné příslušenství - viz tabulka příslušenství níže.

 

Seřadil jsem kompletní technické údaje z oficiální technické specifikace Nikonu do tabulky (porovnání s D700) - na tuto tabulku se můžete podívat zde.

 

Tak jedná se podle vašeho názoru o nástupce D700 či nikoliv? Za sebe musím říci, že váhám. Tak trochu mi to připadá, že se v Nikonu nemohli rozhodnout, jaká je cílová skupina tohoto fotoaparátu - D750 mi připadá jako starší brácha od 7100 - z vnějšího pohledu je skutečně těžko od sebe rozeznáte, liší se nepatrně rozměry a vyklápěcím displejem (ostatně podobné to bylo s D300s a D700).

 

Tím se dostávám k velikosti fotoaparátu - pokud máte jenom trochu větší ruce, bude mít při držení fotoaparátu malíček pod rukojetí. Kvůli lepšímu držení je trochu protažena rukojeť - je hlubší. V tabulce výše si můžete všimnout, že rozměry fotoaparátu jsou prakticky totožné s D600 (D610). Řada fotografů tak bude jenom kvůli jistějšímu držení kupovat battery pack, i kdyby další baterii nepotřebovali - další spoušť a roller je samozřejmě též výhodou. Snad jedinou vadou na kráse je, že tento kousek přidaného plastu vyjde (zatím) na nehorázné peníze.

 

Co skutečně zamrzí a na fotoaparátu, který má ambice profi třídy, by být asi mělo, je tlačítko AF-ON, které bude řadě fotografů citelně chybět (dá se to ale nějak obejít, viz výše). Dle mého názoru jsou zde režimy efektů a scén trochu nepatřičné, odpovídají tak nejlevnějším modelům - ale na druhé straně je možné je ignorovat. Chybějící kulatý synchronizační konektor se v dnešní době již používá velmi málo - většina odpálení blesků v ateliérech i exteriérech se odehrává přes radiové odpalovače.

 

A nyní již budeme jenom chválit - D750 má rozumné rozlišení 24 mpx. Mnohým by stačilo i 18 mpx výměnou za rychlejší sekvenční snímání, ale 24 mpx je na většinu fotografických situací více než dostačující rozlišení. Fotoaparát D700 měl nejkratší čas 1/8000 sekundy, D750 má 1/4000 - těch, kteří skutečně potřebují 1/8000 sekundy bude asi tak jedno promile.

 

Údajně nový snímač se skutečně novým procesorem na zpracování obrazu se postarají o velký dynamický rozsah, rychlé ostření i výborné barvy. Zvláště pak zajásají ti, kteří natáčí video - vyklápěcí displej, zobrazení přepalů, automatické ISO i spousta snímkových frekvenci - to všechno jsou jenom výhody.

 

Když to shrnu, tak D610 je nástupní kategorií do plnoformátových zrcadlovek, D810 je pro všechny, kteří vyžadují vysoké rozlišení, zvláště vhodné pro produktovou fotografii a ateliér. A někde mezi tyto dva fotoaparáty přesně zapadá D750 - netrpí některými nectnostmi D610 a pár podstatných lepších funkcí si půjčila z D810. Z tohoto důvodu považuji cenu D750 za rozumnou (vzpomeňte, za kolik jste kupovali před 6 lety D700) a pokud mohu věštit, stane se v dalších letech nejprodávanější zrcadlovkou Nikonu již jen z toho důvodu, že cenový rozdíl mezi D610 a D750 je cca 8 tisíc Kč, což není mnoho (pokud D610 v dalších měsících nezlevní), zatímco doplatek na D810 činí celých 27 tisíc Kč a to je již hodně.

 

Myslím, že jsem již dováhal - je úplně jedno, zda je či není D750 nástupcem D700. Dle mého názoru je to velmi dobrý fotoaparát, vybavený spoustou užitečných funkcí, který splňuje z hlediska funkcí prakticky vše, co měla D700 a přidává hodně, hodně navíc a v kontextu cen ostatních zrcadlovek Nikon za přiměřenou cenu. Kdybych neměl žádnou zrcadlovku, tak by D750 byla pro mne jasná volba (z Nikoní stáje, ostatní značky nemohu soudit). To samé bohužel nemohu říci o "drobném" příslušenství Nikon - některé doplňky jako GPS, bezdrátové spouště, battery pack atd. mi připadají dosti předražené. No, některé, vlastně skoro všechny. Pro smysluplné zpracování snímků ve formátu RAW (NEF) budete potřebovat buď program Capture NX-D (program Nikon Capture NX-2 nelze použít). Tento program je ke stažení zdarma na technické podpoře Nikonu. Samozřejmě můžete snímky RAW upravovat i jiných programech - Capture One, Photoshop, Ligtromm apod. - ovšem již za peníze. Trochu jsem (asi bláhově) očekával, že se v D750 objeví sRAW - tedy jakýsi zmenšený RAW, který se objevil poprvé u D810. Na řadu věcí by stačil bohatě formát sRAW s 12 mil. bodů. Tak snad příště - možná by stačil upgrade firmware:)

 

Pokud si budete chtít D750 vyzkoušet nebo zakoupit, rádi vás přivítáme v naší prodejně. Nadstandardní prodejní i poprodejní servis je u nás samozřejmostí.

Jak vidno, z mgnéziové slitiny je horní, zadní a částečně dolní část fotoaparátu. Jedná se tedy o stejné provedení, které má D600 (610). Pokud chcete celokovové tělo, tak od D800 výše. Na druhou stranu pokud s ním nepraštíte o zem, tak jeho morální životnost bude ve většině případů jistě kratší, než technická :) A závěrka je testována na 150.000 záběrů - a to je velice slušná porce i pro profesionální fotografy.

 

Graf příslušenství k Nikonu D750

 

Ceny vybraného příslušenství k D750 a ceny k 4.10.2014

Název Popis Cena Kč
UT-1 Síťový adaptér. UT-1 je univerzální komunikační jednotka kompatibilní s určenými modely digitálních jednookých zrcadlovek Nikon. Jednotka umožňuje kabelové připojení do sítí LAN, lze ji však rozšířit o bezdrátovou komunikaci se sítěmi LAN kombinací s bezdrátovým síťovým rozhraním WT-5. Samostatná jednotka je určena pro zabezpečení komunikace mezi fotoaparátem a sítí prostřednictvím rozhraní IEEE 802.3u (100 base-TX)/IEEE 802.3 (10 base-T), resp. v kombinaci s bezdrátovým síťovým rozhraním WT-5 prostřednictvím rozhraní IEEE 802.11a/b/g/n. Napájení - 1 baterie EN-EL15 - není součástí! 7.590,-
WT-5 Bezdrátový vysílač. WT-5 je kompaktní, vysoce výkonné bezdrátové síťové rozhraní pro určené digitální jednooké zrcadlovky Nikon. Toto rozhraní, které bylo zkonstruováno jako komunikační prostředek spojující fotoaparát a bezdrátové sítě, podporuje bezdrátové sítě LAN IEEE 802.11n (1 × 1) a IEEE802.11a/b/g. 14.990,-
UT-1 + WT-5 Pokud chcete připojit fotoaparát do sítě bezdrátově, musíte použít obě dvě výše zmíněná zařízení za zvýhodněnou:) cenu. Za luxus se platí. 21.490,-
ME-1 Stereo mikrofon 3.990,-
DG-2 Zvětšovací lupa pro zvětšení obrazu v hledáčku. Hledáčková lupa Nikon DG-2 poskytuje dvojnásobné zvětšení středu obrazu. Nikon DG-2 se proto hodí pro manuální zaostřování či makro záběry. V případě potřeby poskytuje i možnost dioptrické korekce. Je nutný ještě adaptér pro nasazení na hledáček DK-22 za cca 90,- Kč. 1.990,-
DR-6 Úhlový hledáček. Tento úhlový hledáček lze připojit k hledáčku jednookých zrcadlovek Nikon. Při připojení úhlového hledáčku je obraz v hledáčku zobrazován v pravých úhlech (přes vestavěné střechové hranoly) na optickou osu fotoaparátu – funkce je velmi výhodná při fotografování z nízkých (resp. vysokých) stanovisek nebo v případě, že je sledování přes normální hledáček obtížné, k čemuž často dochází při makrofotografii nebo mikrofotografii. Umožňuje nastavení měřítka zobrazení na 1:1 nebo 1:2. 6.390,-
WR-1 Bezdrátové dálkové ovládání. Pokročilé bezdrátové dálkové ovládání Nikon WR-1 umožňující dálkově ovládat klíčové funkce fotoaparátu. Je vybaveno vestavěným displejem, který umožňuje nastavovat pokročilé funkce a pracovat s menu fotoaparátu. Může zastávat funkci vysílače nebo přijímače. Dosah na volném prostranství cca 120 m (režim vysílač). 13.190,-
WR-R10 Vysílač/přijímač Nikon WR-R10 a bezdrátové dálkové ovládání (vysílač) Nikon WR-T10 umožňují dálkově ovládat klíčové funkce fotoaparátu, a to i v případech, kdy se mezi fotografem a fotoaparátem nachází překážky. Tato zařízení jsou kompatibilní s určenými digitálními jednookými zrcadlovkami Nikon a umožňují ovládat automatické zaostřování, záznam videosekvencí, sériové snímání a tiché fotografování, stejně jako funkce přiřazené funkčnímu tlačítku. Může být použito jako přijímač pro WR-1. 2.900,-
WR-T10 Bezdrátové dálkové ovládání - vysílač (radio) - dosah cca 20 m. Lze jím ovládat WR-R10 nebo WR-1. Pokud požadujete větší dosah, je nutné jako vysílač použít WR-1. 2.100,-
ML-3 Infračervené dálkové ovládání 590,-
GP-1A Jednotka GPS - umožňuje ukládat do Exif snímku souřadnice místa pořízení. 6.690,-
MH-25a Nabíječka akumulátoru - jedna je v balení s fotoaparátem, každá další vás bude stát 1.290,-

A na závěr opět jedno malé zamyšlení - kam dál? Fotoaparátem D750 Nikon "ucpal díru", která byla doposud mezi modelem D610 a D810. Nyní jsou na trhu 4 FF modely, ze kterých si asi každý dokáže vybrat - D610, D750, D810 a D4s (design model Df nepočítám, ten je jaksi navíc). Obecně bude pro Nikon velmi těžké dělat v této řadě další vylepšení tak, aby nezačal zasahovat (kanibalizovat) ostatní modely. D610 by dalším vylepšováním mohla požírat D750 (osobně se domnívám, že D610 časem zmizí, uvidíme) a další vylepšování D750 by mohlo uškodit D4s. Jsem velice zvědav, jaké skutečně nové funkce se v dalších modelech objeví, protože většina z nich je již na hranici praktické použitelnosti. Dočkáme se videa ve 4K a barevných displejů? Nebo smysluplnějších věcí, jako je např. větší vyrovnávací paměť či vnitřní paměť pro ukládání snímků? Poslední dvě jmenované vymoženosti by totiž nestály skoro žádné peníze (ve výrobě) a tak bychom se této revoluční novinky snad mohli dočkat (protože i moje kamera za 25 tisíc dokáže zaznamenat do vnitřní paměti 2 hodiny full HD videa, pokud není vložena SD karta).

Nebo se dočkáme popruhu, který nebude fungovat jako mučící nástroj? Co takhle třeba odepínací popruh (moc dobrá věc v ateliéru nebo na stativu), který bude v horní část rozšířený, měkký a opatřený pružnou gumou? Od doby, kdy jsem si zakoupil několik takových popruhů v USA - obdobné jdou sehnat i u nás, mi leží originální Nikon popruhy hezky ve skříni a vůbec se mi po nich nestýská - kdo jednou pružné odepínací popruhy zkusil, nechce žádné jiné:)

Podrobný popis napojení fotoaparátu přes Wi-Fi a praktické zkušenosti najdete včetně postupu "krok za krokem" v samostatném článku.

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet 1232407103/0800 - děkuji :)

 

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz