D800 krátký test - trefa nebo omyl?

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Dynamický rozsah rozsah snímače

Zde se samozřejmě musím spolehnout na jiné zdroje, nejsem vybaven zařízením k měření dynamického rozsahu snímače - vezměme proto za vdět uznávanou autoritou v tomto oboru - DxO LAbs:

Dynamický rozsah udává schopnost snímače zaznamenat současně nejvyšší jasy i nejtmavší plochy snímku s kresbou. Z grafu je patrně, že D800 je na tom velmi dobře (v porovnání s D700) v oblasti nejnižších hodnot ISO - tj. v tomto případě 100 ISO (uváděno je 14,4 EV). Při vyšších ISO je takřka srovnatelná s D700. Laboratorně je to sice výrazný rozdíl, v praxi si toho všimnete, pokud porovnáte (třeba v úvodní části testu), snímky na 100 ISO u D700 a D800, u ISO 200 již není rozdíl tak výrazný. Ovšem zde je nutno říci, že ISO 100 není "nativní", tj. přirozené pro D700, kterým je ISO 200. Snížený dynamický rozsah snímače D700 při nastavení ISO 100 je obecně znám a snad jako jediný rozdíl mezi těmito dvěma fotoaparáty je viditelný. Zbytek ponecháme laboratoři. U fotoaparátu D4 by již byl patrně výsledek na fotografiích pozorovatelný prostým okem - čím vyšší ISO, tím více se svým bratříčkům vzdaluje. Inu za ty peníze, ještě aby ne :) Pouze na ISO 100 je na tom s dynamickým rozsahem D800 lépe než D4. Ale u fotografií krajin lze v mnoha případech využít funkce HDR - mimochodem i z jediného snímku lze pomocí Capture NX2 z rawu vytvořit 3 soubory JPG s různým dynamickým rozsahem a následně je sloučit do jediného - samozřejmě je lepší si hned pořídit více snímků s různým nastavením fotoaparátu, ale někdy to zkrátka nejde (např. rychlý pohyb v záběru). Samozřejmě, je to práce navíc, ale rozdíl takto vytvořených snímků bude mít jistě větší dynamický rozsah než činí jeho zvýšení u D4 proti D800.

Závěr: Dynamicky rozsah je prakticky stejný jako u D700, u ISO 100 je vyšší významně. Komu to nestačí, může si hrát s HDR nebo si koupit D4 :)

Ostření

Jedna z funkcí, která má být na fotoaparátu D800 proti D700 vylepšena, je rychlost ostření, jeho přesnost a schopnost zaostřit i ve ztížených světelných podmínkách. Prvně je třeba upozornit, že se prvky volby ostření přestěhovaly na jediné místo (stejně jako u D7000 nebo D4). Zatímco u D700 byla pouze páčka, nyní je uprostřed páčky tlačítko. Po stisknutí můžete hlavním příkazovým voličem (aneb kolečkem pod palcem) měnit režimy AF-C a AF-S (průběžné a jednorázové zaostření), zatímco pomocným příkazovým voličem (kolečkem pod ukazováčkem) měnit režim činnosti zaostřovacích polí. V režimu AF-S lze volit mezi "S"= jednotlivá zaostřovací pole a "Auto", což je automatická volba zaostřovacích polí (ve staré terminologii bychom ji asi nazvali "zaostření na nejbližší objekt v rámci aktivních zaostřovacích polí". V režimu AF-C lze navíc zvolit Dynamickou volbu zaostřovacích polí na 9, 21 a 51 zaostřovacích polí a 3D sledování objektu. Tento způsob nastavování režimů ostření se mi zdá lepší než u D700 - vše je na jednom místě (pokud nemáte rukavice, pak si asi čudlíček nezmáčknete). Fotoaparát D800 je vybaven (dle údajů výrobce) systémem multi-cam 3500 FX (potud stejné jako u D700), ovšem ve verzi "advanced", čili pokročilé. Podle mých dosavadních zkušeností je rychlost zaostření v režimu AF-S skutečně hbitá, stejně jako průběžné ostření v režimu AF-C - ovšem pouze tehdy, pokud nepoužíváte režim živého náhledu, tj. nefotografujete přes displej fotoaparátu (jako u kompaktu bez hledáčku). V tuto chvíli se aktivuje jiný systém ostření, který je již ze svého principu pomalejší - o hodně. Podle Nikonů nebyla zlepšena pouze rychlost a přesnost ostření, nýbrž také schopnost automatického ostření až do světelnosti 8 při volbě centrálního zaostřovacího pole - (např. objektiv 600 mm f/4 AF-S kombinovaný s 2x telekonvertorem TC-20EIII) s využitím 11 AF senzorů a 15 AF senzorů mezi f/5,6 a f/8. Tato vylepšená funkce bude jistě zajímat jen ty movitější. Modul ostření je stejný jako u D4.

Rychlost a přesnost zaostření je samozřejmě závislá i na použitých objektivech - nejvíce této schopnosti využijete u dražších objektivů s ultrazvukovým ostřením - typ AF-S. Otestoval jsem rychlost a přesnost ostření v praxi - akrobacie na motorce za deště ve vyloženě nevlídném dni s nevalným a nekontrastním osvětlením. Nastavil jsem režim AF-C, centrální ostřící bod a sériové snímání (tedy ty 4 snímky za sekundu nic moc). Zhotovil jsem během exhibice asi 150 fotografií s objektivem Nikkor 70-200/2,8 VR. Pokud odečtu snímky, které jsem zkazil sám, byla úspěšnost správného zaostření téměř 100% a to jsem během sériového snímání měnil i ohnisko! Pár snímků můžete nalézt níže, fotografováno do RAWu, režim P, ISO ručně různé, převod v Capture NX2 do JPG v nejlepší kvalitě. Snímky jsou mírně doostřené v CNX2, upravena expozice o -0,3 až 0,5 EV - je s podivem, že u snímku motorky bez oblohy bylo třeba upravit expozici o 0,5 EV do mínusu, jinak byly bílé plochy bez kresby - u všech snímků použit režim celoplošného měření expozice. Režim ostření nastaven na AF-C, volba priority nastavena na "Spuštění", tj. fotoaparát pořídil snímek bez návaznosti na to, zda vyhodnotil snímek jako ostrý. Zaostřovací body v hledáčku by si ještě zasloužily většího zvýraznění - tak snad v D900. Rovněž tak baterie dostala docela zabrat a po 150 snímcích zmizely 2 dílky. Zde má zase navrch D700 - její baterie vydrží více - mimochodem, je to stejná baterie jako do D7000 a Nikon 1 fotoaparátů. Páni od Nikonů, bylo to nutné?

Snímky ve formátu JPG po kliknutí.
Fotografie jsou mírně doostřeny
v Capture NX.

Závěr - subjektivní i objektivní: Subjektivně se mi jeví rychlost i přesnost ostření lepší než u D700. Schopnost zaostření za šera i na nekontrastní objekty je lepší než u D700, zaostří bez pomocného světla AF i v případech, kdy již téměř nevidíte. Ostření v režimu LV (živý náhled - dle displeje) je samozřejmě výrazně pomalejší, ale zaostří i za horšího světla spolehlivě (používal jsem objektivy o světelnosti 2,8). Samotné zapnutí režimu LV je jednoznačně lépe řešeno u D800 samostatným tlačítkem, které je okamžitě přístupné (proti držení pojistky a otáčení kolečkem u D700). Nyní již také nedochází k velmi nepříjemné vlastnosti režimu LV u D700, dle manuálu "Po expozici si přehrajte zhotovený snímek na monitoru, abyste se ujistili, že došlo k jeho expozici a uložení. Zvuk zrcadla, který je slyšet při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny nebo stisknutí tlačítka B lze snadno zaměnit za zvuk závěrky, a stisknutí tlačítka spouště až na doraz v případě, kdy fotoaparát v režimu Single-servo AF není schopen zaostřit na objekt, ukončí režim živého náhledu bez záznamu snímku". Tato vlastnosti D700 mi velmi lezla na nervy a kvůli ní jsem režim LV u D700 vůbec nepoužíval. U D800 je to vyřešeno výrazně lépe, skoro by se dalo říci (na focení, ne na video), že dokonale :) A sjednocení nastavení režimu ostření pod jednu páčku s čudlíkem považuji též za pokrok.

Pokračování - video >>>

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz