TAMRON SP AF Di II LD Aspherical 11-18mm F/4,5-5,6 (A13 N)

 

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

29. 10. 2005

Všechny dosavadní testy objektivů zde

 

Technická data -------> Skupin - prvků 12/15

Tento objektiv je jeden z trojice objektivů Tamron, určených pouze pro digitální zrcadlovky s velikostí snímače APS-C (tj. do 16x24 mm) - do této rodiny patří ještě objektiv 18-200mm, jeho test můžete najít zde a poslední novinka (říjen 2005), objektiv 55-200 F4-5,6. U širokoúhlých objektivů, které často využívají fotografové na krajiny, je kladen obzvláštní důraz na kvalitu kresby v celém obrazovém poli, minimalizaci chromatické aberace a odolnosti vůči reflexům. Zkusme se podívat, jak těmto požadavkům vyhovuje objektiv, jehož ohnisko začíná již na 11mm. Je jeho nižší cena než u "značkových" firemních konkurentů na úkor kvality či nikoliv? A již nyní mohu říci, že si vedl v některých ohledech i lépe.

Obrazový úhel 103-75
Počet lamel clony 7
Nejmenší clona 22 (11mm) až 29 (18 mm)
Nejmenší zaostřitelná vzdálenost 0,25 m
Maximální měřítko zvětšení 1:8
Průměr filtru v mm 72
Váha (g) 355
Světelnost 4,5 (11mm) - 5,6 (18mm)
Rozsah ohniskových vzdáleností (mm) 11-18 mm (ekv. kinofilm cca 16 - 27 mm)
Sluneční clona obsažena při koupi ano
Dodávaný bajonet Nikon-D, Canon-D, Minolta-D
Testovací fotografie

Fotoaparát: D2x, režim A (předvolba clony), automatické zaostření, všechna nastavení normal mimo ostrosti - mírně zvýšená, bez filtru, stativ, ISO 100 - další podrobnosti jsou uvedeny v EXIF u obrázků v plném rozlišení - velikost cca 4MB. Po kliknutí plná velikost JPG. Fotografie NEJSOU žádným způsobem upravovány tj. ani doostřovány. Levý výřez je z levého horního rohu (pravého horního rohu u ohniska 18 mm), pravý přibližně ze středu. Velikost výřezu je ve všech případech 428x284 bodů (originální velikost obrázku je 4288x2848 bodů). Pokud chcete porovnávat více obrázků, podržte při kliknutí na obrázek klávesu SHIFT, otevře se vždy v novém okně. Nestejnoměrná tonalita obrázků je způsobena procházejícími mraky přes slunce.

Ohnisková vzdálenost DX 11 mm = 16mm na kinofilm

CLONA 4,5

CLONA 5,6

CLONA 8

CLONA 11

CLONA 16

CLONA 21

Ohnisková vzdálenost DX 18 mm = 27mm na kinofilm

Clona 5,6
Clona 8
Clona 11
Clona 16
Clona 22

Dílenské zpracování objektivu, konstrukce
Tento objektiv od Tamronu je již o této značky třetí, který jsem měl možnost vyzkoušet přímo v térénu. Již potřetí mne překvapila (příjemně) váha objektivu i jeho rozměry. I tento objektiv působí plastovým dojmem také asi proto, že jeho vnější součásti z plastu jsou - jak uvidíme dále, na optickou kvalitu objektivu to vliv nemá. Bajonet ovšem zůstal kovový, takže častou výměnou objektivu se jistě neošoupe. Jeho nasazení na fotoparát proběhlo lehce a přesně a není třeba vyvíjet nadměrnou sílu (např. ve srovnáním s objektivem Nikkor 35/2, kdy pro nasazení i sejmutí musíte vyvinout takovou sílu, jakoby měl být vodotěsný). Přímo na objektiv je možné našroubovat filtr - je příjemné, že to nemusí být verze "slim", i při nasazení normálního filtru se žádná vinětace neobjeví. Ovládací prstenec pro změnu ohniskové vzdálenosti je sice úzký, ale příjemně pogumovaný, stejně jako širší prstenec pro změnu ohniskové vzdálenosti. Jejich chod klade odpor "tak akorát", je plynulý a přesný. Objektiv není vybaven clonovým kroužkem na ruční volbu clony - tuto je možné nastavit pouze z fotoaparátu, chová se tedy stejně jako objektivy Nikkor typu "G".


Zaostřování
Objektiv (ve verzi pro Nikon) není vybaven přepínačem ručního a automatického ostření, tuto volbu je tedy možné provádět pouze na těle fotoaparátu, což sice není nejrychlejší, ale u takto širokoúhlého objektivu ani příliš časté. Díky vnitřnímu ostření nemění objektiv během zaostřování svou délku - zaostřování v automatickém režimu pracovalo bezchybně (což se ovšem u takto širokoúhlých objektivů očekává). I při ručním ostření je možné zaostřit velice rychle, protože přeostření z nejbližší na nejdelší vzdálenost probíhá v rozsahu pouhých 90 stupňů.

O optické kvalitě objektivu si můžete udělat úsudek sami, testovací fotografie si můžete stáhnout v plné velikosti. Mám možnost přímého srovnání s objektivem Nikkor 12-24mm/F4 - ostatně objektivní porovnání obrazové kvality různých objektivů na srovnatelných ohniscích můžete najít zde.

Nikkor 12-24, F4, 12mm
levý horní roh testovací zdi

Tamron 11-18, F4,5, 11mm
levý horní roh testovací zdi

Nikkor 12-24, F4, 12mm
střed testovací zdi

Tamron 11-18, F4,5, 11mm
střed testovací zdi

Také byste očekávali od originálního objektivu Nikkor výrazně lepší výsledky? Já také. Proto jsem ještě před zveřejněním tohoto testu poslal objektiv Nikkor 12-24 do servisu Nikon v ČR jako reklamaci, protože s výsledkem jsem se nedokázal smířit a přikládal jsem jej nepovedenému kusu. Po necelém měsíci jsem obdržel objektiv zpět s vyjádřením, že můj kus se "nijak výrazně neliší od objektivu, který mají k dispozici v předváděcím centru" a je proto v pořádku. Patrně nenajdete snímek, ve kterém by si objektiv Nikkor vedl výrazně lépe - na okrajích obrazu je tomu spíše naopak.

Všechny uvedené snímky jsou pořízeny bez stativu. Můžete z nich posoudit jak kresbu, tak i odolnost objektivu v protisvětle i aberaci. Všechny tyto hodnoty jsou dle mého názoru na velice dobré úrovni! Ostrost objektivu na krajích obrazu zvláště při nejširším ohnisku a plně otevřené cloně není stoprocentní - ale to je u tohoto typu objektivu u všech výrobců spíše pravidlem a tak se ani neočekává.

Závěr - jako vždy zcela subjektivní a založený na kusu, který mám k dispozici

Zde nezbývá než se opakovat: objektiv malý, lehký a s velmi dobrou kresbou, kterou může konkurovat i značkovým továrním objektivům Nikon a Canon, ovšem za nižší cenu.

Kdy tento objektiv použít?
a) potřebujete lehký a kompaktní širokoúhlý objektiv dobré kvality za přiměřenou cenu. Jeho rozsah ohniskových vzdáleností 11-18mm je sice menší než u většiny konkurentů, což ovšem příznivě projevilo na obrazové kvalitě. Objektivem Nikkor 12-24/F4 si moc kvalitativně nepomůžete. Pokud chcete vyšší kvalitu (a cenu), sáhněte po objektivu Nikkor 17-35/F 2,8 nebo 17-55/F2,8 - možná i po jiných, ale ty jsem neměl možnost testovat - poslední dva jmenované ovšem začínají za na 17mm, tj. tam, kde objektiv Tamron končí, takže z dílny Nikonu snad jenom pevná ohniska.

b) hledáte širokoúhlý objektiv, který přesně předchází "setovému" objektivu Nikkor 18-70 mm.
 

Všechny výše uvedené "přírodní" fotografie jsou pořízeny bez stativu a doostřeny v programu Zoner Photostudio 7 s nastavením na 10% (což je při rozlišení snímků z D2x "skoro nic").

V současné době (1. listopadu 2005) se pohybuje cena tohoto objektivu kolem 17-18.000,- Kč včetně DPH.
Ceny zmíněných "konkurentů", které jsem měl možnost testovat: Nikkor 17-35/F2,8 = cca 45.000,- Kč, Nikkor 17-55/F2,8 = cca 38.000,- Kč, Nikkor 12-24/F4 = 28.000,- Kč.


 

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :)

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.) rev. 2021