D800 krátký test - trefa nebo omyl?

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Závěr


Nikon D700 - zadní pohled

Nikon D800 - zadní pohled

Jistě jsem svým krátkým testem zdaleka nevyčerpal všechna nastavení, výhody a nevýhody fotoaparátu - ty nelze poznat za týden, ale teprve dlouhodobým používáním. Mé závěry proto mohou být (a také jsou) zcela subjektivní, podložené dosavadní zkušeností s fotoaparáty D70, D100, D2x, D300, D700 a D3. Porovnávat budu, jako všude v dosavadním textu, s fotoaparátem Nikon D700.

Vnější ovládání, konstrukční úpravy

Držení fotoaparátu - jakmile vezmete D800 do ruky, zjistíte, že pocit z držení je jiný než u D700 - přesně jsem to neměřil, ale u D700 bylo více místa pro palec a po pravé straně palce byl znatelnější výstupek. Z mého pohledu se D700 drží lépe - lépe sedí v ruce a mám pocit jistějšího držení. Dávám mírné mínus.

Páčkový přepínač na D700 na přepínání způsobu ostření (jeden bod, více bodů, nejbližší objekt) byl přestěhován na nové tlačítko uprostřed páčkového přepínače AF - MF. Dobře, je to na jednom místě, ale v rukavicích nezkoušejte ten čudlíček zmáčknout :) V rukavicích většinou nefotíme, dávám plus, je to aspoň na jednom místě. Zároveň po pár dnech fotografování musím dát i mínus, protože na D700 jsem viděl režim na první pohled, nyní musí koukat na miniaturní displej. Na D700 to bylo ve stylu "kouknu a vidim", na D800 je to "hledám a zjistím" (obr. vlevo D800, vpravo D700).

Volba pro Live-view se přestěhovala z otočného voliče na levé straně fotoaparátu na zvláštní tlačítko uprostřed páčkového přepínače pro volbu Live-view. Nyní tedy je lépe dosažitelné, rovněž fotografování v režimu LV je podstatně snazší než u D700 - dávám proto jednoznačně velké plus.

Na levém voliči přibylo tlačítko BKT pro nastavení bracketingu - jakékoli extra tlačítko, kdy nemusím do menu fotoaparátu vítám a dávám plus.

Pod levým voličem je dále nová volba "Q" pro tichý režim snímání, ve kterém zrcátko spadne až po uvolnění spouště - no, místo jedné rány máme dvě. Jinak mi hluk závěrky nepřipadá nižší než u D700. Tato funkce je z mého pohledu poněkud sporná a tak nedávám ani plus ani mínus. Další změnou je, že tento otočný volič byl o D700 čitelný shora, zatímco na D800 jsou popisy uvedeny přímo na otáčivém kroužku a jsou tak viditelné z boku.

České menu - nyní lze nastavit pro celé menu češtinu včetně nápovědných textů k jednotlivým funkcím. Dobrá věc, pokud nevládnete angličtinou. To to ale trvalo, že? Na D700 bylo menu u většiny uživatelů nastaveno na angličtinu a ti si tedy asi zvyknout rychle. Dávám plus, protože každý angličtinu neumí a nastavení mu tak bude bližší. Samozřejmě je přeložena i stručná nápověda k jednotlivým funkcím po stisknutí tlačítka se symbolem klíče. Některé nabídky jsou hodně rolovací, možná by si zasloužily vlastní piktogram vlevo

Baterie - D800 má nový typ baterie EN-EL15, 7.0 V, 1900mAh - lithiové články vyrobeny v Japonsku, obal v Číně. D700 má EN-EL3e, 7,4V, 1500mAh - vyrobena v Japonsku. Rozměrově jsou baterie prakticky stejné, mají ovšem trochu jiný tvar a kontakty. Poprvé jsem byl ze změny baterií "nadšen", když jsem přecházel z D70 a D100 na D300, tak dnes je to podruhé. Pokud budete používat současně D700 i D800, tak budete mít dvě sady baterií + dvě nabíječky. Ještě, že kabel k nabíječce zůstal stejný. Výhodu budou mít naopak majitelé D7000 a Nikon V1 (J1 má EN-EL20!), které mají baterie stejné jako D800. Tento nový systém baterií jde špatně nebo vůbec do univerzálních nabíječek (drátkových) jiných výrobců, protože kontakty baterie jsou zapouzdřené v umělé hmotě. Světe div se - nabíječka baterie u D800 je zase větší než u D700 - proč? Přikláním se spíše k hodnocení mínus, majitelé D7000 a Nikon 1 si mohou dát plus. Baterie by měla vydržet dle údajů Nikonu cca 900 snímků (o videu se nemluví), plné nabití prázdné baterie by měla nabíječka stihnout za 2,5 hodiny. Pokud se vám bude na počátku zdát, že došlo k rychlému vybití baterie, tak vězte, že se z ní musí nabít nejprve vnitřní baterie fotoaparátu, což trvá asi dva dny. Poté by si měl fotoaparát pamatovat údaje (čas a datum) až 3 měsíce i při vyjmuté hlavní baterii.

Tlačítko MODE

Toto tlačítko pro nastavení režimu expozice je nyní dále od spouště, než u D700, protože se před něj musela vejít spoušť videa. Hodnotím jako mínus, protože nyní je tlačítko hůře dosažitelné. Video přece nemá smysl spouštět s hledáčkem u oka, když v něm stejně nic nevidíte - mohlo si své místo s tlačítkem MODE klidně prohodit, bylo by to smysluplnější. Pokud jste si zvykli ovládat tlačítko MODE na D700 po paměti, budete chvilku mačkat na D800 tlačítko pro spuštění videa a budete se divit, že se nic neděje.

Přídavný bateriový grip

Dosavadní majitelé bateriového gripu od D700 asi nebudou nadšení - pro D800 jej nepoužijí. Musí si obstarat nový MB-D12. A pokud doufají, že využijí alespoň baterie, tak pouze tužkové. Bateriový grip od D700 mohl použít baterie  EN-EL3e, EN-EL4a/EN-EL4, do gripu D800 jdou vložit EN-EL18 nebo EN-EL15. Shoda nulová, vysolte další penízky :( Hodnocení jednoznačně mínus. Pořízení gripu je jediná možnost, jak docílit sériového snímání až 6 snímků/s (v DX formátu snímání). Pokud potřebujete rychlejší sériové snímání, zakupte D4, tam se dostanete až na 11.

Srdcem fotoaparátu je nový procesor Nikon Expeed III - nebylo vyhnutí, množství informací ke zpracování je enormní.

Použití paměťových karet

D700 měla pouze jeden slot pro CF kartu, D800 má dva - jeden pro CF a jeden pro SD. To, že má dva, je dobře. Ale musel být skutečně každý jiný? Z mého pohledu je zacházení s CF kartami podstatně výhodnější - jsou větší, robustnější a tím i více odolné k nešetrnému zacházení snáze se hledají:) Je pravda, že SD karty vychází při stejných parametrech levněji než CF karty. Ale to asi nebyl pro Japonce ten správný důvod. Pokud tedy dosavadní majitelé D700 budou chtít využít výhody dvou slotů na karty, budou si muset dokoupit SD kartu. Fotoaparát disponuje dostatečným množství nastavení pro využití dvou slotů - po zaplnění jedné karty pokračovat na druhou, provádět souběžný záznam na obě dvě, ukládat na jednu RAW a na druhou JPG a zvolit kartu, na kterou budou ukládána videa. Dvě karty jsou vždy lepší než jedna, dávám plus a jsem rád že druhý slot není pro kartu XQD, kterých je zatím na trhu jako šafránu, nehledě na cenu.

 

Rozlišení snímače 36 mpx

Snad nejvíce diskutovaná vlastnost. A položme si otázku - bylo to skutečně třeba? Dle mého názoru zde Nikon poněkud přestřelil, pokud nechtěl závodit s Canonem ve smyslu "čím více megapixel, tím lepší fotoaparát". Snad jestli chtěl zasáhnout i dosavadní uživatele středoformátových přístrojů? Porovnávací testy se již objevily, viz snímky vlevo - zdroj zde. Pokud si je prohlédnete, zjistíte, že D800 se drží velmi dobře, zvláště na vyšších citlivostech (ale ty se u velkoformátových přístrojů používají velmi zřídka, nejsou to reportážní fotoaparáty). Rozlišení není vše, fotografie ze středoformátových fotoaparátů vypadají pocitově trochu jinak, připadá mi, že mají větší hloubku - ale může to být jenom můj pocit.

Pokud budete chtít toto rozlišení skutečně využít, je třeba používat ty nejkvalitnější objektivy s dostatečnou rozlišovací schopností, tedy ty nejdražší. Jestliže ukládáte na karty pouze formát JPG, máte možnost si rozlišení snížit. Pokud fotografujete do formátu RAW, možnost snížení rozlišení RAWu nemáte a budete se muset smířit s 3x většími soubory - nejmenší snímek, který jsem pořídil měl velikost 25 MB, největší 80 MB (RAW 12 bit, bezeztrátová komprese). Ve formátu TIFF má jeden snímek přes 200 MB! Na tyto objemy si pro intezívnější fotografování budete muset pořídit karty s kapacitou alespoň 32 GB. Zároveň k tomu je pro zpracování třeba výkonnější počítač, pokud mají být převody a úpravy snímků trochu svižné. Pouze pro srovnání: převod v Capture NX2 z formátu RAW 12bitů do nejvyšší kvality JPG na počítači s procesorem Intel Core I7 3,2 GHz, 12 GB RAM s Windows 7 Pro 64 bitů na stejném (rychlém) disku trval 5 minut, tj. 10 snímků za minutu. Pokud máte slabší počítač, bude to trvat podstatně déle. Těchto 50 snímků po převodu do nejvyšší kvality JPG zabralo na disku 1 GB!

Pokud jste, stejně jako já, zvyklí fotografovat do formátu RAW vše, zbývá jedna základní otázka - k jakým snímkům toto rozlišení potřebujete. Pokud např. fotografujete svatby nebo běžné reportáže, bude toto rozlišení ve většině případů naprosto nesmyslné. Při převodu z RAW v programu Capture NX2 do JPG můžete zadat výslednou kvalitu snímků (=kompresi), ale s rozlišením nic neuděláte. Zbavovat se kvality před finální úpravou JPG snímků se mi zdá nesmyslné, čeká vás tedy ve většině případů zmenšení fotek po výsledných úpravách, což je práce navíc. Pokud se specializujete na krajinářskou, ateliérovou či technickou fotografii, může být pro vás rozlišení 36 mpx výhodné. Navíc máte možnost udělat s fotografie dostatečný výřez a ještě vám dost bodů zbude (pokud máte kvalitní objektiv).

Poznámka k hustotě bodů na snímači: představte si plochu 7,3 metru x 4.9 metru, kde je 36 milionů bodů vzdálených od sebe 1 mm. Pak tuto plochu vezměte a zmenšete na formát poštovní známky.

Výsledek: dle mého názoru - většina fotografů toto rozlišení nepotřebuje, jen pár jich to ocení. Nestačilo třeba 24 mpx? Šum na vyšších citlivostech mohl být ještě nižší a rychlost sériového snímání by byla vyšší. Ale to by se, ehm, zase nemusela tak dobře prodávat D4, že:) Z mého hlediska dávám tedy spíše mínus, protože by mi stačilo nižší - ovšem pro speciální případy může být pro někoho právě toto vysoké rozlišení důvodem k zakoupení D800.

Nastavení formátu snímků

RAW (NEF)
Výběr velikosti RAW formátu lze provést, ovšem nikoliv ve formě volby počtu bodů,
snímek v RAwu bude mít stále 36 mil. bodů. Můžete si ovšem zvolit formát RAWu 12 nebo 14 bitů a každý z těchto dvou ve formátu:
- Bezztrátově komprimovaný
- Komprimovaný
- Nekomprimovaný
Nejmenší velikost na kartě tedy bude mít 12 bit Komprimovaný. Největší velikost bude mít 14 bit Nekomprimovaný.
JPG
Jakmile zvolíte pořizování snímků do JPG (může být i současně RAW+JPG), můžete volit u JPG:
a) velikost obrazu - Velký 7360x4912, Střední 5520x3680 a Malý 3680x2456
b) kompresi JPG (Priorita velikosti a Optimální kvalita)
Nejméně místa bude zabírat v JPG kombinace Malý a Priorita velikosti. Nejvíce místa bude zabírat v JPG kombinace Velký a Optimální kvalita.
 

Konektory (obr. D800 vlevo, D700 vpravo)

V porovnání s D700 přibyl mikrofonní vstup, rozhraní USB 2.0 se změnilo na 3.0, HDMI výstup zůstal zachován a zmizel konektor externího napájení a konektor video out. Pokud budete chtít napájet fotoaparát přímo ze sítě, budete si muset koupit konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B (což je vlastně atrapa baterie s vyvedeným kabelem) a síťový zdroj EH-5b! To vše za necelých 5.000,- Kč. Přitom možnost využít dobíječku baterií od fotoaparátu by nám ušetřila přes 3.000,- Kč. To bych si snad koupil raději další baterie než bych měl další čouhající kabel z prostoru pro baterii! A dvě náhradní baterie vyjdou levněji.

Video

Zde je hodnocení jednoznačné - D700 žádné neměla a pro mnoho lidí je to vítaný doplněk. Takže dáme plus. S tím, že pro záznam stereo zvuku si musíte obstarat externí mikrofon. Pokud video ve fotoaparátu nepoužíváte (jako já), dejte si také plus, protože v rámci zabudování videa je podstatně komfortnější i fotografování v režimu LV. Video je ukládáno na paměťovou kartu ve formátu .MOV s kodekem H264, zvuk je komprimován metodou AAC.

Nový RGB snímač s 91.000 pixely pro přesnější měření expozice a ostření

Asi přínosem bude, ačkoliv na snímcích, které jsem pořizoval v režimu celoplošného měření, mi fotoaparát přeexponovával snímků více, než je zdrávo o 0,3 až 0,5 EV (abych zlikvidoval přepaly v bílé). Systém detekce tváří jak v režimu LV, tak v hledáčku mne zase tak nenadchnul - to bych již raději uvítal výklopný displej. Slibováno je i přesnější měření zábleskové expozice a 3D sledování objektu - je to možné, nezkoušel jsem. Nevím, zda mám dát plus nebo mínus, zkusíme plus, ona se jistě časem objeví nová verze firmwaru :)

Zdokonalený systém automatického ostření Multi-Cam 3500 FX

Ano, lze souhlasit, ostření se zdá být rychlejší a přesnější než u D700, zvláště za špatných světelných podmínek. Rovněž možnost ostření až do světelnosti 8 může někdo využít. Takže dáme plus.

Hledáček pokrývá prakticky 100% snímku

Dáme plus, to se vždycky hodí.

Dvouosý elektronický virtuální horizont

D700 má elektronickou vodováhu pouze ve vodorovné ose, D800 navíc i ve vertikální - dáme malé plus, ušetříte za druhou bublinku do vodováhy.

Použití vysoce kvalitních gumových materiálů

No, nezmiňoval bych se o tom, kdyby to nebylo uvedeno v PR zprávě od Nikonu. Patrně tím chtěli uživatelům sdělit, že se jim již nebudou odlupovat gumy z těla přístroje, jak se to běžně stávalo u D700 při intenzivnějším používání v teplejších krajích. Guma vypadá stejná jako u D700, tak bylo asi zdokonaleno lepidlo :) Doufejme, že lepší materiály budou v dohledné době použity i na gumy na objektivu 24-70/2,8 a přestanou nám vylézat z korýtek.

Funkce HDR ze dvou snímků s nastavitelným expozičním rozdílem

Považuji tuto funkci za téměř nepoužitelnou (důvod jsem uvedl v průběhu testu). Řadím ji mezi detekci tváří a různé efekty, o kterých jsem se raději v tomto testu nezmínil a patří do říše kompaktů - viz menu Retušování, návod str. 341(efekt miniatury, skica, omalovánky, selektivní barva, rybí oko a další nesmysly). Ty se líbí na kompaktu mé dceři, ale té je 13. Představa, že si někdo koupí sestavu fotoaparát+objektiv za 100 tisíc a bude je potřebovat, mne přímo děsí:)


Rybí oko

Omalovánky

Barevná skica

Černobílý

Sépie

Kyanotypie

Pochopil bych, kdyby Nikon dal tyto hračky do softwaru Nikon View NX2, ale tam jsem je nenašel.

Rozšíření funkcí časosběrného snímání

Snímky pořízené v určeném časovém intervalu se ukládají ve fotoaparátu jako soubor videosekvence. Pořízený záznam lze přehrávat 24 až 36000krát rychleji, než byla rychlost pořízení. Maximální velikost snímků je dána nastavením nejkvalitnějšího videa, tedy 1920 x 1080 bodů. Dáme plus, může se někdy hodit, ovšem s malou výtkou - nemohlo být to rozlišení přece jen kapku větší nebo alespoň volitelné? Maximální doba časosběrného snímání je 8 hodin, což může být pro někoho málo.

Sériové fotografování

Při dnešním stavu techniky zkrátka nevěřím, že 4 snímky za sekundu je maximum, co šlo technologicky zvládnout. Mávat zrcátkem je mechanická záležitost, kterou má Nikon zvládnutou, vyčítání dat by procesor jistě také zvládnul, takže stačilo tam dát větší mezipaměť (buffer) a třeba déle ukládat data na pozadí. Když D4 stihne 10 snímků za sekundu při rozlišení 24 milionů bodů (což je o třetinu méně než D800), tak by D800 měla bez konstrukčních úprav zvládnout 7. Tolik prostá matematika. Takže se nemohu ubránit dojmu, že toto "omezení" patří mezi tzv. "kurvítka", aby se lépe prodávala D4, resp. bylo co zlepšovat v dalším modelu D800x:) Možná by bylo možné řešení i v nové verzi firmwaru - uvidíme. Z výše uvedeného důvodu dávám mínus. Pouze pro doplnění - při nastavení na nejrychlejší snímání (Ch=na FX formát 4 snímky/s), uloží fotoaparát do mezipaměti 48 snímků v nejvyšší kvalitě JPG, potom začne rychlost snímání strmě klesat na přibližně 3, 2, 1 snímek za sekundu. Spoušť jsem uvolnil po pořízení 58 snímků, jejich následné uložení trvalo cca 20 sekund (karta CF Sandisk 32 GB - 60 MB/s.) - při ukládání můžete samozřejmě fotografovat dále, byť s nižší rychlostí. Kdyby jich bylo možné do mezipaměti uložit 24 při 7 snímcích/s., bylo by to možná lepší.

Automatické ovládání expoziční doby pro automatické nastavení ISO

Tato funkce se dle mého názoru nepovedla, viz předchozí strana.

Možnost čtyř zobrazovacích režimů v hledáčku

U fotoaparátu této třídy si můžete poprvé vybrat jeden z nabízených režimů výřezu obrazu, které jsou všechny v hledáčku vizuálně maskovány – 5:4 (30,0 x 24,0 mm), 1,2x (30,0 x 19,9 mm) a formát DX (23,4 x 15,6 mm). Dobrá, dávám plus, může se hodit.

Software

Nikon D800 si jako profesionální nástroj (u Nikonu je v kolonce PROFI) zasloužil mít software Capture NX2 v ceně. Ostuda, dávám jednoznačně mínus - velké a červené. Pokud budete chtít používat nadále s D800 (D800E) software Nikon View NX (zdarma), budete potřebovat nejméně verzi 2.3.0 nebo vyšší (od verze 2.3.1 je zvlášť instalační soubor pro 32 a 64 bitovou verzi Windows).

Co říci na závěr?

Pokud jste dočetli všechny informace až do tohoto místa a prohlédli si nabízené fotografie, jistě jste si již mohli udělat základní úsudek sami. Základní novou vlastností, o které se vedly měsíce před uvedením D800 na trh bouřlivé debaty, je rozlišení snímače 36 mil. bodů. Těžko říci, zda je to výhoda či nevýhoda, záleží velmi na způsobu využití fotoaparátu. Dalších vylepšení je dost (proti D700), ale samostatně žádné revoluční - zkrátka spousta drobných vylepšení, která ve svém souhrnu většinou zvyšují komfort obsluhy i pravděpodobnost pořízení dobrého snímku. Cena D800 proti D700 (duben 2012) je o cca 18.000,- Kč vyšší. Je proto na každém, aby zvážil, zda mu některá z vylepšení D800 (nebo všechna dohromady) proti D700 přinesou užitek za 18.000,- Kč. A to se neoficiálně proslýchá, že cena by měla jít nahoru - nedávné zdražení v UK by nám mohlo jít příkladem :(

Další informace můžete najít v příručce k D800 - je jich tam spousta, návod doporučuji alespoň jednou pročíst, jinak by vám některé funkce mohly zůstat léta utajeny :)

Pokud někdo ode mne očekával jednoznačné doporučení zda koupit či ne, tak zde je: jak pro koho

- chcete natáčet s fotoaparátem profi video a vlastníte již nějakou zrcadlovku Nikon s objektivy? Kupte si D800
- lákají vás technické novinky, jste vlastníkem D700 a rádi si za novinku připlatíte? Kupte si D800
- je pro vás vysoké rozlišení snímků podstatné pro ateliérovou, technickou či jinou fotografii? Kupte si D800
- potřebujete ke své D700 druhý fotoaparát? Pak si koupi D800 rozmyslete - jiné příslušenství atd.
- věnujete se převážně sportovní a reportážní fotografii rychlých dějů - nekupujte D800, rychlostí svého sériového focení patří k nejpomalejším ze všech kdy vyrobených Nikon-zrcadlovek.
- nejsou pro vás peníze překážkou a máte rádi technické novinky? Kupte si D800. Konec konců se tátové odlišují od svých synů cenou hraček:)

Nikon D700 je zatím stále dostupný (i když z ceníků Nikonu již zmizel) a je to fotoaparát s vyváženými vlastnostmi. I nákup třeba staršího přístroje D3 (D3s, D3x) by mohl být pro někoho lepší volbou - tyto fotoaparáty jsou testovány na cca 150.000 a více cyklů závěrky.

"Lépe než desetkrát slyšet, je jednou vidět. Lépe než desetkrát vidět, je jednou si sáhnout".

Máte-li k D800 nějaké dotazy, můj email je uveden v záhlaví každé stránky. Budu-li vědět, odpovím, nebudu-li vědět, odpovím též, že nevím :) Nikon D800E  jsem neměl možnost otestovat, nevím tedy, o kolik budou snímky ostřejší - pokud se k němu dostanu (moc nedoufám), doplním srovnávací snímky.

A nezapomeňte, že ve většině případů nedělá fotku fotoaparát, ale fotograf.

P.S.1 Tak vidíte, chtěl jsem udělat jenom krátký test a jak to dopadlo - udělal jsem možná nejpodrobnější test v českém jazyce. Velmi příjemně prožité Velikonoce (manželka má jiný názor).

P.S.2 Co takhle krátká úvaha, co bude dál. Nějak se nám to zamotalo. Máme tady D800 s videem, která je číselně nástupcem modelu D700, ale rozlišení dalšího modelu vyskočilo na trojnásobek, což nebývá zrovna zvykem. Když Nikon uvedl na trh model D7000, tak si evidentně testoval hustotu bodů na snímači a reakci kupujících (nezapomeňme, že u laické veřejnosti stále platí, že čím více megapixel, tím víc fotoaparát). Hustotu bodů nechal a uvedl model D800. Vlajkovou lodí v oblasti skutečného profi vybavení byly dva modely - D3s s 12 mil. body pro rychlé snímání s vysokou citlivostí (ISO 200-12800/50-102400/, až 9/11 snímků/s.) a D3x s 24 mil. bodů jako spíše ateliérový přístroj (ISO 100-1600/50-6400/, až 5/7 snímků/s. Nikon D3s se již doprodává, D3x zatím zatím v normálním prodeji za cca 150.000,- (někde i za 160.000,-Kč. A nějak tak mezi se nám dostává nový mode Nikon D4 za cca 140.000,- Kč (ISO 100-12800/50-204800, až 10/11 snímků/s.). Tím se D4 dostala někam mezi D3s a D3x - rozlišením se přiblížila D3x a rozsahem ISO pokryla D3s. Systémem selektivní distribuce profesionálních přístrojů (D3x, D4) a objektivů se snaží Nikon zabránit cenovým válkám e-shopů, což se mu z historického hlediska asi na čas povede, protože clo nám oficiální dovozy dost prodražuje. Takže profesionální vybavení bude všude v ČR za stejnou cenu.

Co tedy chybí?

D400 - jako nástupce modelu D300s - s minimálně stejným rozlišením jako D7000, odolnějším tělem a nějakými vylepšeními, aby se odlišila od modelu D7000. Dostane některé funkce z D800 i z D7000 a pomocí pár kurvítek se zabrání tomu, aby nahrazovala D800 :)

D4x - přidáme rozlišení blíže k D800, snížíme rychlost sériového snímání, trochu ubereme ISO, přestaneme prodávat Nikon D3x a kupující se již najde:) Ona totiž změna z D3s na D4 není v rozlišení snímače nijak dramatická, aby fotografové D3s houfně opouštěli.

Dxxx - něco, co bude mít vlastnosti D800, ale s menším počtem bodů a rychlejším sériovým snímáním a bude to levnější na FX formátu než D800. Jakmile bude na trhu, tak bych předpovídal i mírné zdražení D800, čímž se cena více přiblíží porovnatelnému konkurentovi Canonu 5D MIII.

Začíná se zdát, že Nikonu pomalu dojde stovkové číslování (i tisícovkové) - volno má ještě D400, D500, D600, D4000, D6000, D9000. I když - vzpomeňme na pořadí D70, D100....D90, že.

Domnívám se, že bychom se mohli v letošním roce dočkat nejméně ještě dvou zrcadlovek - jedné v nejnižším segmentu řady 3xxxx a jedné ve vyšším, poloprofi či profi.

A další vývoj zrcadlovek?

Už mi nějak dochází inspirace, co do těch zrcadlovek ještě nacpat - snad režim 3D obrazu (ale na to jsou zatím jen TV) či ultra rychlé elektronické snímání obrazu - jako video, ale v rozlišení třeba 6 mpx? Nevím, ale zdá se, že to bude stále větší problém stávající uživatele poloprofi a profi přístrojů kupujícího něčím zaujmout a přesvědčit jej ke koupi.

-----

5.4.2012 - Tamron ohlašuje na konec měsíce dubna prodej prvních kusů objektivu Tamron 24-70/2,8 s optickou stabilizací obrazu - vlastnosti a technické parametry objektivu jsou uvedeny zde. Již se těším na jeho test, snad během května.

----

12.4.2012 - Dostávám spoustu dotazů, jak se chová ten a ten objektiv na D800. Nějaké doma mám, tak je budu průběžně zkoušet - ale nečekejte žádné kompletní testy - zkrátka nasadím a něco vyfotím :) Pokud vás to zajímá, výsledky (fotografie z těchto objektivů) najdete zde.

>>> Rozdíly mezi D800 a D800E - testovací snímky - převzato z www.nikonblog.cz s vlastním komentářem.

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz