VFFOTO - fotografické filtry české výroby

Domů

26.09.2019

Nová fotografická technika přináší skoro vždy další výdaje - např. jiné konektory na dálkové spouště, jiné baterie apod. V mém případě znamenal přechod na Nikon Z spojený s nákupem Z objektivů nemilé překvapení - většina mých dosavadních objektivů měla průměr filtrového závitu 77 mm a má nová Z-tka (14-30/4, a 24-70/2.8) mají průměr filtrového závitu 82 mm. Filtry 77 mm jsem měl za ta léta od různých výrobců - Braun (variabilní ND), Hoya (polarizační), B+W (polarizační) a i Tamron (polarizační) a ještě nějaká úvéčka (která nepoužívám). Takže nastal čas si v souvislosti s výjezdem na norské Lofoty pořídit novou výbavu.

Z internetových diskusí jsem zachytil častá doporučení na filtry českého výrobce - VFFOTO. Tak jsem se podíval na jejich internetové stránky a musím říci, že jsem zde nenašel jen prostý obchod, ale spoustu užitečných doplňků, rad i doporučení - tyto ale najdete kupodivu pod záložkou "Kurzy", kde byste je určitě nehledali, pokud se nechcete přihlásit na nějaký kurz - mimochodem těch tam moc nenajdete, ovšem najdete tam spoustu zajímavých informací.

Pro mne trochu nepochopitelně existuje ještě "sesterský" web www.fotofiltry.eu  - ten neobsahuje "obchod" a je tam celá řada dalších užitečných informací, z nichž sice většinu najdete na www.vffoto.com - ale v jiné struktuře a jinde - abych se přiznal, moc tomuto rozdělení nerozumím - snad je to nějaká přechodná fáze, protože mi to moc nedává smysl a chtěl bych mít všechny informace pokud možno na jednom místě, takto to působí divně. Takže konec nářků a nyní osobní zkušenosti - protože důležitá bude především kvalita filtrů.

Věděl jsem, že potřebuji: polarizační filtr 82 mm a několik hustot šedých filtrů 82 mm. Při příchodu na stránky www.vffoto.com jsem pochopil, že vyhledávat mohu podle typu filtru.

Po rozkliknutí polarizačních filtrů vidím, že si mohu vybrat mezi magnetickými filtry a klasickými šroubovacími filtry. Takže si nastuduji rozdíl a můj závěr je následující: sklíčka jsou srovnatelná, magnetické filtry jsou mírně dražší a potřebuji k nim dokoupit ještě redukci - magnetický rámeček, ve kterém bude magnetický filtr držet, což je dalších cca 500,- Kč. Ale zase mi stačí jeden na každý objektiv (pokud je nebudu chtít jeden přendávat), což nechci.

Volím klasický šroubovací - nikoliv k vůli pár ušetřeným korunám, ale asi nebudu tak často nasazovat a snímat polarizační filtr či jej měnit za jiné filtry. Navíc na polarizační filtr člověk často sahá a otáčí jím a protože dopředu netuším, jakou silou jsou magnetické filtry drženy v rámečku. U některých průměrů šroubovacích filtrů si můžete ještě zvolit materiál rámečku - hliník, mosaz nebo titan (materiál rámečku má dost podstatný vliv na cenu).

Šedé filtry - zde hledám filtry se ztmavením o určité hodnoty EV. Ale vidím jiné označení a tak jdu hledat převodní tabulku, protože přepočty vážně v hlavě nenosím.

Po chvilce hledání nacházím přímo na webu, opět trochu nelogicky pod menu "Kurzy" praktickou tabulku na přepočet na EV a říkám si - nebylo by pro nakupujícího lepší, kdyby např. již v menu ND filtrů viděl " - ND filtr 1000 VFFOTO - 10 EV" ? Navíc označení VFFOTO je prakticky u všech filtrů, takže bych uváděl označení pouze těch, které VFFOTO nejsou (a je jich jak šafránu) a do ušetřeného místa bych dal právě hodnotu EV.

Protože chci magnetické, vybírám všechny 3 dostupné, což je úbytek expozice (čili většinou času) o 6 (64x), 11 (2000x) a 15 EV (32000x) - přidávám 2 magnetické rámečky.

Objednávám a do 48 hodin rozbaluji zásilku s filtry. V zásilce jsou bílé a černé krabičky - bílé mají označení "GS" a černé "PS". "PS" znamená "Premium Series", "GS" je zkratka od "Golden Series". Ale poté, co zjišťuji, že jedna krabička s redukcí na filtr je bílá "GS" a druhá černá "PS", nad tím přestávám bádat.

Ovšem dělám jinou věc - používám brýle na blízko a protože ponechám filtry v krabičkách, jejich drobné zlaté nápisy ať již za šera či ostrého slunce patrně nepřečtu (škoda, že označení krabiček není větší a kontrastnější) a tak si polepuji krabičky většími štítky - není to sice tak elegantní, ale je to přehledné. Možná by výrobce mohl přemýšlet o sice méně elegantním, ale více praktickém označení.

Ke všem magnetickým filtrům dostanete ještě krytky. U mých Nikon krytek nebyl problém a šly nasadit bez problémů i na filtry, ovšem kolega Canon měl problém, protože mu po nasazení filtru Canon krytka nedržela. Ať tak či tak, dostanete krytky k magnetickým filtrům a nemusíte to řešit.

Zkouším si sesadit magnetický šedý filtr i s redukcí na sebe a porovnávám se šroubovacím polarizačním filtrem:

a začínám mít obavy, jak se bude celá sestava chovat na objektivu Nikon S 14-30/4, protože se velmi obávám vinětace. Tož uvidíme.

Praktické zkušenosti:

- pokud nasadíte na objektiv magnetický rámeček, nemůžete do něj dát šroubovací filtr - rámeček má průměr o 1 mm větší, tedy v mém případě 83 mm. Chápu proč, ale škoda. Šroubovací filtr není magnetický ani se do něj magnetický filtr "nevejde", takže: všechny filtry, u kterých připadá v úvahu SOUČASNÉ použití si kupte buď všechny magnetické nebo všechny šroubovací.

- každý magnetický filtr je sám o sobě opět magnetický, takže na něj můžete "přilepit" další magnetický filtr.

- filtr drží na magnetickém rámečku celkem obstojně a při běžné manipulaci s fotoaparátem určitě sám neupadne. Je ovšem třeba dávat pozor, abyste jej skutečně nasadili správně, tj. po celé ploše, dříve, než z něj sundáte ruku. Velmi opatrně je třeba také postupovat, pokud při nasazeném magnetickém filtru snímáte sluneční clonu - zavadit obrubou clony o filtr není až takový problém a můžete jej strhnout na zem.

- pokud máte trochu zmrzlé ruce nebo vlhké (neřku-li trochu mokré), pak je otevření plechové krabičky v terénu poněkud nesnadné, klouže jako prase. O co lépe drží zavřená (což je dobře), o to hůře se otevírá. Navíc nejsou všechny krabičky stejné - některé mají na víčku vystouplejší lem, ale některé nikoliv - a ty se otevírají nejhůře. Firma VFFOTO sice dodává na filtry i volitelné jiné krabičky, ovšem s výslovným upozorněním, že nejsou určeny pro magnetické filtry. Škoda.

- majitelé klasických zrcadlovek budou mít silné magnetické filtry velmi rádi, protože přes nasazený silný šedý filtr většinou nezaostří a také přes něj skoro nic nevidí. Takže filtr nejprve sundají, zarámují kompozici, zaostří, nasadí filtr a fotí. Tuto operaci lze s magnetickým filtrem provést asi 10x rychleji :) Majitelé "bezzrcadlovek" vidí a většinou i ostří díky elektronickému zesílení obrazu - stále. Ale i pro ty je magnetický (zvláště šedý) filtr výhodou, pokud jej potřebují rychle vyměnit za silnější či slabší.

No a tím jsme se dostali k praktickým výsledkům. Nejprve zkusíme tu vinětaci, která mne na začátku trochu děsila. Výrobce udává, že vinětace se neprojevuje nad ohnisko 20 mm.

Použitý objektiv Nikon S- 14-30/4, clona 9.5

Ohnisko mm Samotný objektiv S adaptérem Adaptér+šedý filtr
24
20
16
14

Závěr je jednoznačný - ještě na ohnisku 16 mm není vinětace filtru i s adaptérem patrná, na 14 mm již ano. A to je velmi dobrý výsledek. Samozřejmě závisí i na konkrétním objektivu, jakou má "rezervu" v úhlu záběru. Na zmenšených snímcích je vidět, že plocha u snímků s filtrem není tak "jednolitá", ale je to tak malý rozdíl, že je v praxi naprosto bezvýznamný. Takže vinětace vlivem okrajů filtru se projevuje u tohoto objektivu až pod 16 mm.

Posun barevné teploty u šedých filtrů

V minulých letech jsem jednu dobu používal variabilní šedý filtr od jiného výrobce a dopadl jsem takto:

Asi se mi nebudete divit, že jsem nebyl zrovna nadšený. Sice lze barevnou teplotu následně v editoru upravit, ale je to další práce navíc, nehledě na to, že v barevném posunu mohou i "vypálená" místa dostat barevný nádech, který se na displeji fotoaparátu neobjeví jako přeexponované místo - to se objeví až po vyvážení bílé v editoru.

Ani výrobce VFFOTO moc nedoporučuje použití variabilních šedých filtrů pro fotografování - spíše pro natáčení videa.

Následující snímky jsou pořízeny již s šedými filtry VFFOTO

Nejprve barevný posun: vyvážení bíle na fotoaparátu nastaveno na "slunce" = 5120K:

Vidíte, že filtr není zcela "neutrální" (a neznám žádný šedý, který by neutrální byl). V našem případě došlo k posunu směrem ke "studenějším" tónům:

Po "okometrické" opravě na 5023K (z původních 5210K) a současném posunu o hodnotu -0,61 směrem k fialové v programu Capture NX-D došlo ke srovnání obou snímků (není to sice dokonalé, ale pro srovnání to stačí):

Ačkoliv se mé tvrzení možná někomu nebude zdát, tak vězte, že takovýto barevný posun je vynikající výsledek!

Polarizační filtr

Opět výborný výsledek. Nejen, že vlivem filtru nedochází k měřitelnému úbytku ostrosti, ale barevný posun směrem k teplejším tónům je naprosto minimální.

Závěr:

  • přehlednost internetového obchodu při nákupu - ano, pokud nechcete více věcí najednou. Škoda, že nelze vyfiltrovat např. z filtrů 82 mm jen šedé (dvoustupňové filtrování)

  • spousta výborných informací je nepochopitelně ukryta pod označením "Kurzy" - škoda, někdo to ani nerozklikne (tohle musí časem snad někdo opravit!)

  • dodávka od objednávky blesková včetně výborného balení jak zásilky, tak samotných filtrů

  • plechové krabičky na filtry jsou výborné pro přepravu, horší pro manipulaci. Doporučil bych čitelnější a větší popisy na krabičkách a přidat do nabídky nějaké další krabičky na magnetické filtry (třeba kulaté, šroubovací, zkrátka také šikovné) - třeba i na více filtrů současně.

  • kvalita filtrů je dle mého zjištění vynikající a mají tím pádem i velmi dobrý poměr cena/výkon

  • 10 let záruka na filtry a dle mých zkušeností naprosto bezproblémová a vstřícná komunikace (nejen moje zkušenost, dle ohlasů na FB a www).

  • moc se mi zalíbily magnetické filtry - nejen, že jejich nasazení a sejmutí z objektivu je otázkou sekund, ale velmi rychle můžete dát dva na sebe.

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet 1232407103/0800 - děkuji :)

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.) /  kortus zavináč mako.cz

NAVRCHOLU.cz