Nikkor Z 135/1.8 S Plena

+ porovnání se Sigma ART 135/1.8

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni.. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Všechny dosavadní testy objektivů zde
Galerie snímků objektivů s bajonetem Z zde

Technické parametry  Mechanické provedení  Ostrost  Bokeh   Aberace Nejkratší zaostření  Přesnost ostření
Stabilizace  Protisvětlo  Zkreslení  Vinětace Konvertor Galerie  Závěr

17.10.2023
Nikon last roadmap

Přehled objektivů všech výrobců s bajonetem "Z"

Výše uvedené reklamní tvrzení na webových stránkách Nikonu je velmi odvážné a tak nezbývá než ověřit, že je i pravdivé. Dá se říci, že se jedná hlavně o portrétní objektiv a tak jsou také jeho vlastnosti samotným Nikonem prezentovány - vynikající ostrost, výborné podání neostrých částí obrazu, 11 lamelová clona, žádná vinětace ani na nejnižším clonovém čísle, maximální potlačení odlesků, tiché, rychlé a velmi přesné ostření.

Ale v segmentu "portrétních" objektivů, pokud tam zahrneme skupinu objektivů od 85 do 135 mm, se již nějaké dobré kousky najdou. Ano, nikoliv s bajonetem "Z". Tam má Nikon zatím "pouze" dva zástupce - Nikkor 85/1.8 S a Nikkor 85/1.2 S. Zatímco v segmentu objektivů s pevným ohniskem 85 je docela plno - viz test 85/1.8, tak u 135 mm je tomu jinak - na "Z" bajonetu není zatím k dispozici žádný ze známých i neznámých značek. Někteří používají pro portrétní účely např. Nikkor 105/2.8 makro, ovšem jeho bokeh není zrovna ukázkový - je optimalizován především na makro. Proto je třeba zabrousit do kombinace FTZ + objektiv pro "F" bajonet, kde se nachází např. vynikající Sigma 135/1.8 - v odkazu porovnání s Nikkor 105/1.4. Někdo možná čekal u nové 135 světelnost 1.4 - ale objektiv by byl jistě výrazně dražší, o velikosti a hmotnosti nemluvě.

Tento objektiv tak trochu patří do hnízda "ultra" světelných objektivů typu 85/1.2 S (86.000,- Kč), 50/1.2 S (62.000,- Kč), 58/0.95 Noct (228.000,- Kč).

Nikon má v ohnisku 135 mm již delší historii - např. Nikkor Auto 135/2.8 (1976-2005), Nikkor 135/2 Ai(s) (1975-2005), Nikkor Ai 135/3.5 (1977-1986). Mnoho lidí očekávalo, že nová 135 bude vybavena funkcí "defocus-control", stejně jako poslední 135 - Nikkor 135/2 D AF DC (2009). Ale není tomu tak, Nikon se rozhodl v této konstrukci stejným způsobem na "Z" bajonetu nepostupovat. Cenově nasadil na tento objektiv oficiální cenu cca 76.000 Kč, což se moc neliší od Nikkor 85/1.2 S (cca 86.000,- Kč). Zkrátka je to objektiv pro "fajnšmekry" a je to také druhý objektiv (po Noktonu), který dostal své jméno - Plena. Snad nechtěl Nikon svým českým zákazníkům napovědět, že se z ceny po.... Ne, oficiální vyjádření Nikonu je jiné:

"„Po objektivu Noct jde o teprve druhý objektiv v historii firmy Nikon, který má své zvláštní jméno, což ukazuje na to, o jak speciální objektiv se jedná. Jméno objektivu vychází z latinského slova ‚plenus‘, které znamená ‚kompletní‘ nebo ‚úplný‘, a je tak perfektní v případě objektivu s tak výjimečnou reprodukcí neostrých míst, jako je tento“, říká o nové stopětatřicítce pro Nikony Z produktový manažer Nikon Europe, Dirk Jasper."

Takže, necháme se překvapit - a první kusy se objevily na trhu v polovině října 2023. A protože pokud má někdo v současné době stopětatřicítku, tak je to většinou Sigma, pojďme se podívat na oba objektivy vedle sebe:

 Technické parametry

 

Parametr/Objektiv

   
  Nikkor Z 135/1.8 S Plena (Thailand) Sigma 135 mm f/1.8 DG ART HSM (Japan)

Ohnisková vzdálenost

135 mm 135 mm

Maximální světelnost

1.8 1.8

Úhel pohledu (diagonální)

FX: 18°10´ DX: 12 ° FX 18.2

Minimální zaostřovací vzdálenost

82 cm, poměr zvětšení 0.2x (1:5) 87.5 cm

Průměr filtru

82 mm 82 mm

Maximální průměr

98 mm 91.4

Délka

139.5 mm 114.9

Hmotnost

995 g 1130 g + 197 g FTZ = 1.327 g

Lamely clony

11 9

Minimální světelnost

16 16

Standardní příslušenství

Krytka objektivu LC-82B (přední krytka), krytka objektivu LF-N1 (zadní krytka), sluneční clona HB-108, pouzdro na objektiv (hadr) CL-C2 Sluneční clona, přední a zadní krytka, pouzdro

Kompatibilní bajonety

Nikon Z Nikon F, Canon, Sony
Stabilizace v objektivu ne ne
Cena 2023 75.990,- (oficiální cena) 37.500,-

 

Sigma má svou 135/1.8 již od roku 2017 a cena proti Nikkoru je v současné době téměř přesně poloviční. Při použití na "Z" bajonetu je mezi oběma objektivy velký rozdíl v hmotnosti - Sigma je s adaptérem o 300g těžší - a to je hodně znát. Nikkor má sice podstatně menší hmotnost, ale má trochu větší průměr a délku - délku ovšem jen do té doby, než přidáte FTZ adaptér. Zbývá otestovat, jak se projeví v bokehu Nikkoru 11 lamel clony a odlišná konstrukce objektivu.

 

 

 Mechanické provedení a příslušenství (Plena)

Objektiv je utěsněn proti prachu a stříkající vodě, ostření je vnitřní.

Objektiv má 16 prvků v 14 skupinách, z toho 4 ED prvky, jeden SR a jeden asférický prvek - už jen tento výčet speciální prvků je abnormální.

Na objektivu najdete 2 prstence: širší pro ruční ostření a úzký pro navolení vybraných funkcí (já mívám většinou jeho funkci vypnutou). Ruční ostření je krokovým motorkem (motorky) a "elektronické", jako ostatně u všech Z objektivů. Nikon slibuje u objektivu minimální "dýchání", tj. změnu úhlu záběru při změně roviny zaostření. Prstenec pro ruční ostření má skutečně, ale skutečně velmi velmi jemný chod - pro precizní ruční zaostření je to výhoda, na rychlé ruční ostření ve větším rozsahu zapomeňte. Zároveň chod ručního ostření klade velmi malý odpor a tak se může stát, že si při akčnějším focení a automatickém ostření prstencem ostření nechtěně pohnete.

Další ovládací prvky: Mechanický přepínač ručního/automatického ostření a 2 tlačítka L-Fn (se stejnou funkcí).

Sluneční clona, přední i zadní krytka je standardní příslušenství objektivu. A samozřejmě nesmíme zapomenou ani na černý hadr, který Nikon nazývá "pouzdrem" na objektiv - to je jako nazývat plachtu na auto garáží. Nikon také, zdá se, ustoupil od malého displeje na objektivu - což není žádná škoda, stejně jej prakticky nikdo k ničemu smysluplnému nepoužíval.

Do ruky je objektiv velmi příjemný

 Kresba - ostrost objektivu

Na úvod MTF křivky (více o MTF křivkách zde):

Nikkor 135/1.8 S "Plena" Sigma 135/1.8 DG HSM ART

Podle křivek to na dramatický rozdíl v ostrosti nevypadá, zvláště, když cena objektivu Sigma je poloviční (má 13 prvků v 10 skupinách, 4 speciální čočky, stejnou minimální ostřící vzdálenost i poměr zobrazení, stejný průměr filtru, ovšem jen 9 lamel clony, je o 130 g lehčí a má mírně menší rozměry (91.4 x 114.9 mm). Takže přednosti "Pleny" budeme muset hledat ještě jinde - konstrukce "Pleny" se od Sigmy výrazně liší.

Nastavení fotoaparátu Nikon Z9 pro všechny zde publikované snímky, není-li uvedeno jinak:

Fotoaparát Nikon Z9, zpracování v Nikon NX-Studio.
Režim fotografování: Rychlé doostření - 0, Doostření +3, Doostření ve středním rozsahu +2, Zřetelnost +1, Kontrast, Jas, Sytost a odstín 0.

NX-Studio: Picture Control STANDARD, QUCK SHARP 0, SHARPENING 3, M-RANDGE SHARP +2, CLARITY +1, D-LIGHT NORMAL, VIGNETE control OFF, ostatní hodnoty 0, Lateral Color Aberration - ON, Axial Color Aberation - OFF, Auto Distortion Control - ON, RAW 14bit, Vysoká účinnost*, převod do nejvyšší kvality JPG. Vypnutá stabilizace, stativ. Výřezy odpovídají tiskové velikosti fotografie 120 x 180 cm.

Vypnuta automatická korekce zkreslení.

135 mm
f Nikkor Plena střed Sigma střed Nikkor Plena roh Sigma roh
1.8
2.0
2.8
4
5.6
8
11
16


No, skoro by se to mohlo jmenovat: "Hledej rozdíl". Ale ano, Nikkor Plena je o fous ostřejší, viditelné je to na výřezech z rohu snímku. Stejně tak přenos kontrastu je u Pleny lepší, viditelné je to např. na následujících výřezech ze snímků pořízených na clonové číslo 1.8:

Nikkor

Sigma


IZávěr: Sigma 135 je jeden z neostřejších objektivů vůbec a Plena jde ještě o malý krůček dál. Ostrost i na clonové číslo 1.8 je neuvěřitelná.

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Samozřejmě jako vždy záleží na zaostřené vzdálenosti, clonovém čísle, odstupu pozadí od popředí, kontrastu i charakteru pozadí a velikosti výsledné fotografie - čím bude fotografie větší, tím se vám bude zdát bokeh většinou lepší. Další snímky najdete v galerii na konci testu. Výřezy odpovídají tiskové velikosti 180x120 cm, zobrazení na monitoru 1:1.

Nejprve se podívejme, co by se dle tvrzení Nikonu na tomto objektivu nemělo vyskytovat:

a) "kočičí oči" aneb koma - tj. zkreslování neostrých částí obrazu směrem k jeho okrajům - nejlépe je vidět na kruhových plochách:

Zde Nikon odvedl skutečně dobrou práci - neostré části jsou téměř kruhové až do samého okraje snímku.

Zkreslování kruhového tvaru neostrých bodových světel je téměř na 100% potlačeno patrně i díky podstatně většímu zadnímu členu objektivu ve srovnání s ostatními objektivy - zde srovnání se Sigmou F 135/1,8:

b) "cibulové kroužky" - vznikají při broušení asférických čoček:

Skutečně - takováto nevýrazná struktura bokehu se jen tak nevidí, i když občas se nějaké artefakty vyskytnout mohou a objektiv "nachytáte" - zde např. v přímém protisvětle:

Sigma Plena

Sigma

Plena

Pokud se podíváme na neostrost blízkého pozadí při zaostření na cca 2 metry, neuvidíte mezi Sigmou a Plenou velký rozdíl - Sigma má pozadí o něco ostřejší a u bodových světelných zdrojů (zde kapky rosy) dochází u Sigmy k jejich zploštění (kočíčí oči), zatímco Plena si je udržuje skutečně téměř kruhové. Pokud se týká "cibulových" kroužků v bokehu - tj. jeho struktury, tak tam výrazné rozdíly vidět nejsou.

Sigma Plena

Sigma

Plena

U vzdáleného neostrého pozadí je již rozdíl v jeho vykreslení zřetelnější. Plena má pozadí měkčí a méně strukturované, dalo by se říci "neostřejší".

V galerii na konci testu máte celou řadu snímků s neostrým pozadím, můžete si udělat vlastní závěr.

Hodnocení bokehu je vždy individuální záležitost typu líbí-nelíbí, ale zde je můj závěr.

Závěr: Těžko debatovat o tom, zda bokeh Nikkor 85/1.2 S či Nikkor F 105/1.4 je lepší či horší. Rozhodně má Plena bokeh mimořádně pěkný - již jen z toho důvodu, že i krajní neostré části jsou podány jako téměř kruhové. Výhodné by proto mohlo být použít tento objektiv na astrofotografii. Proti Sigmě 135/1.8 si jistě mírně polepšíte.

 

 Aberace

Aberaci, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se nevíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových (v pozadí) nebo zelených obrysů (v popředí) - nejvíce na okrajích - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině, jemné větvičky stromů nebo odlesky na chromovaných předmětech či dlažebních kostkách. Výřezy odpovídají tiskové velikosti 180x120 cm, zobrazení na monitoru 1:1.

Těžko můžete z hlediska testu aberace provést objektivu něco horšího, než fotografovat odlesky vodní hladiny v přímém slunečním protisvětle. Nahoře snímek s vypnutou korekcí aberace v programu NX Studio, dole se zapnutou korekcí:

Závěr:  Velmi dobrý výsledek. U běžných snímků se s aberací pravděpodobně vůbec nesetkáte.

 Nejkratší zaostřitelná vzdálenost

Minimální zaostřovací vzdálenost je 82 cm, měřítko 1:5 - to není moc, také to není makroobjektiv.

Závěr: Není to makro, ale rozmazat i blízké pozadí na clonové číslo 1.8 umí parádně.

 Rychlost a přesnost ostření

Jak rychlost, tak i přesnost správného a rychlého zaostření je dána jak ostřícím mechanismem fotoaparátu, tak i schopností motorku objektivu dostat čočky co nejrychleji do správné pozice.

Ve fotoaparátu si můžete u Nikkoru nastavit, zda bude ruční stření "akcelerované" nebo lineární.

Rychlost: Velmi rychlé ostření. Rychlost vynikne zejména, když budete současně používat FTZ+Sigma 135/1.8

Hlučnost: Prakticky neslyšné.

Přesnost: Jak jinak, přesné

 

Závěr: Výborné. S tímto objektivem si můžete troufnout i na různé rychlé sporty.

 Stabilizace

Objektiv není vybaven vlastní stabilizací, což je jistě nepříjemná zpráva pro majitele fotoaparátů s DX snímači.

Objektiv spoléhá na použití stabilizace snímače - s Nikkorem budete mít k dispozici stabilizaci v 5 osách, s FTZ a Sigmou v 3 osách.

Závěr: Není

 Odolnost na protisvětlo

 

 

Závěr: Objektiv bude mít jinde silnější stránky. Pokud je světelný zdroj mimo záběr, nedochází prakticky vůbec k ovlivnění snímku. Pokud je ovšem součástí záběru, odleskům se neubrání a pod určitým úhlem světelného zdroje v záběru může dojít k celkem velké ztrátě kontrastu, zvláště u vyšších clonových čísel.

 Zkreslení

Objektiv má mírné poduškovité zkreslení. U většiny fotek (zvláště portrétů), určitě vadit nebude  a navíc je lehce opravitelné.

Závěr: Toto není objektiv na architekturu a mírné zkreslení lze dobře opravit v editoru, pokud by už mělo vadit (třeba při reprodukci obrazů :).

 Vinětace

Minimální vinětace i při plně otevřené cloně má být významnou předností tohoto objektivu. Tak se na to podíváme - u následujících ukázek byla VYPNUTA korekce vinětace v programu Nikon Studio NX:

1.8

2.0

2.8

4.0

Závěr: Nevím, zase nic tak mimořádného v této kategorii objektivů nevidím - což ovšem neznamená, že to není velmi dobrý výsledek. Naštěstí je to ve většině fotografických situací jedno a když ne, jde poměrně lehce v editoru opravit.

 Konvertor

Nelze použít.
V současné době lze použít Z konvertory k následujícím objektivům.

  • NIKKOR Z 70-180 f/2.8 
  • NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S (je nutné aktualizovat firmware fotoaparátu i objektivu na poslední verzi)
  • NIKKOR Z 100–400mm f/4.5–5.6 VR S
  • NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3
  • NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S (je možné jej používat současně s vestavěným telekonvertorem)
  • NIKKOR Z 400mm f/4.5 VR S
  • NIKKOR Z 600mm f/4 TC VR S
  • NIKKOR Z 600mm f/6.3 VR S
  • NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S
 Galerie - běžné snímky

Fotoaparát Nikon Z9, zpracování v Nikon Studio NX.
Režim fotografování: Rychlé doostření - 0, Doostření +3, Doostření ve středním rozsahu +2, Zřetelnost +1, Kontrast, Jas, Sytost a odstín 0.

NX-Studio: Picture Control STANDARD, QUCK SHARP 0, SHARPENING 3, M-RANDGE SHARP +2, CLARITY +1, D-LIGHT NORMAL, VIGNETE control ON, ostatní hodnoty 0, Lateral Color Aberration - ON, Axial Color Aberation - OFF, Auto Distortion Control - ON, RAW 14bit, Vysoká účinnost*, převod do nejvyšší kvality JPG, následné uložení do JPG 95% kvality kvůli úspoře místa na serveru. Zapnutá stabilizace, vše z ruky. Výřezy odpovídají tiskové velikosti fotografie 120 x 180 cm.

Nikkor Z 135/1.8 S Plena
     

 

 

 Závěrečné hodnocení

 

Hodnocení je vždy poplatné cenové kategorii objektivu

 

+ výborná odolnost proti aberaci
+ velmi rychlé a přesné ostření

+ výborné podání neostrých oblastí

+ ve většině případů dobrá odolnost na protisvětlo

+ na objektiv světelnosti 1.8 minimální vinětace

+ vynikající ostrost již na clonové číslo 1.8 v celé ploše obrazu

+ funkční tlačítko

+ vypínač automatického/ručního ostření přímo na objektivu

+ utěsnění proti prachu a vlhkosti

 

+- hmotnost a rozměry (ale většina srovnatelných je na tom stejně nebo hůře)


- cena

- objektiv nemá fluorinové povlakování přední čočky proti usazování nečistot

- stále místo pouzdra jenom hadr

 

Zcela bez debat se jedná o jeden z nejlepších objektivů ve své kategorii a to prakticky po všech stránkách. Zajímavé je porovnání cen: S 85/1.8 - cca 20.000,- Kč, S 85/1.2 - cca 80.000,- Kč, S 135/1,8 - cca 76.000,- Kč. Platí staré známé pravidlo: 20% funkcí a výkonu stojí dvoj-, troj- i čtyřnásobek korunek. Chtějte to nejlepší, vy si to zasloužíte :)

 

Prodat Sigmu 135/1.8 a koupit Plenu?

Sestava bude o 330 g lehčí - a věřte, že je to sakra znát. V ostrosti si polepšíte pouze nepatrně, stejně tak aberace není u Sigmy horší. Plena má trochu lepší přenos kontrastu. Podstatný rozdíl je v rychlosti ostření - Sigma je pomalejší sama o sobě a FTZ adaptér jí na rychlosti rozhodně nepřidá. Vzdálenější pozadí bude s Plenou měkčí a neostré bodové zdroje budou až do krajů snímku kruhové. Ale pokud potřebujete 135 mm ohnisko, nevadí vám pomalejší ostření, vyšší hmotnost a FTZ adaptér, je Sigma druhou nejlepší volbou za polovinu peněz.

 

Koupit místo "Pleny" S 85/1.2?

Trochu si připlatíte, bokeh je trochu jiný - objektiv bude dělat na okrajích bodových světelných zdrojů "kočičí" oči, na zcela otevřenou clonu bude větší vinětace, ale celkově asi bude rozdíl více pocitový a také někomu vyhovuje 85 mm třeba na portréty více než 135 mm.

 

Přejít z Nikon F 105/1.4 E AF-S ED?

Snad nebude oblast, kde by tom nebyla "Plena" výrazně lépe.

 

Pokud tento objektiv chcete, tak si pořizujete tu nejvyšší třídu a také za to zaplatíte. Nechte si o něm zdát, stojí za to (135/1.8, 1/100s, ISO 100,f1.8 :)
 

 

Objektiv Sigma 135/1.8 zapůjčen od fotori.cz - a tam si můžete také půjčit "Plenu". Ale nevím, zda ji potom budete chtít vrátit :)

 

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Testy probíhají na náhodně vybraných objektivech z běžné maloobchodní sítě - protekce je vyloučena.
Objektiv splňuje kritérium udržitelnosti (lze s ním fotografovat z ruky). Byl testován i na zvířatech, ovšem bezkontaktně.
Je vyroben v cizině, v ČR tedy nezanechal žádnou uhlíkovou stopu. Skladujte mimo dosah dětí!
Dbejte na správnou ekologickou likvidaci objektivů - objektiv nepatří do komunálního odpadu.
Při pohledu do hledáčku nemusíte vnímat své okolí - nechte své okolí sledovat poučenou osobou, dbejte na své bezpečí!
Nevhazujte do ohně a vody - tyto případy nejsou kryty zárukou.
Před použitím objektiv vybalte z krabice!
Pokud objektiv nejde nasadit na fotoaparát, sejměte krytku bajonetu.
Pokud vidíte po nasazení objektivu na fotoaparát pouze tmu, zapněte fotoaparát a sundejte přední krytku objektivu.
Výrobek není samostatně funkční, vyžaduje ke správné funkci fotoaparát.

Objektiv Sigma 135/1,8 zapůjčen od:

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz