Test Nikkor Z 50 mm/f1.8 S

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány! Snímky, které nepořídil autor, jsou převzaty z firemních materiálů výrobců nebo je citován jejich zdroj.
 Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.
Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde
Galerie snímků objektivů s bajonetem Z zde.20.04.2020 - ceny uvedené v testu se mohou časem i výrazně lišit.

 

Celkem bez mučení se přiznám, že padesátka není zrovna mé oblíbené ohnisko na fotografování. Spousta fotografů tvrdí, že padesátka je "zkrátka základ" a měl by ji mít každý fotograf, protože její úhel záběru odpovídá lidskému oku a snímky s padesátkou jsou nejpřirozenější. Ale většina fotografů, když se podívá na své snímky, s jakou ohniskovou vzdáleností objektivu byly pořízeny, zjistí, že procento fotografií pořízených s ohniskovou vzdáleností kolem 50 mm je poměrně velmi malé a majitelé objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností vlastní většinou ohniska 20, 24, 35 nebo 85 mm a tu padesátku jaksi přeskočí. I já jsem měl pár let pevnou padesátku, než jsem ji prodal, protože mi ležela ve skříni. A vydržel jsem to bez ní více než 10 let až do současné doby - nyní jsem si ji na Nikon Z7 koupil. Možná vás bude zajímat, proč. Potřeboval jsem v ateliéru přefotografovat obrazy. A kdo někdy fotografoval obrazy, ví, jak vypadá problém se zkreslením - ať již poduškovitým nebo soudkovitým. Ano, každý editor má funkci na korekci zkreslení, ale ono to jaksi není ono, zvláště, když máte na okraji obrazu tenký rámeček. Mám sice pevnou Z 85mm (vynikající objektiv, který má zkreslení minimální), ale při rozměrech předlohy 2 x 1 metr jsem měl již potíže s prostorem a neměl jsem kam couvat. Takže 50 mi tento problém vyřešila a její geometrické zkreslení obrazu je také minimální.

Samozřejmě lze tento objektiv použít ke spoustě jiných účelů - někdo jej úspěšně používá na portréty a jsou i tací, kteří jej používají skoro na všechno mimo makra, protože toto ohnisko prostě milují :) Jedno použití se přímo nabízí majitelům fotoaparátů Nikon Z50, protože v poměru k DX snímači dostanou přepočtené ohnisko 75 mm/1,8 (byť s hloubkou ostrosti odpovídající 50 mm a pro stejný záběr jako na FF snímači budou muset již trochu dál, čímže se jim hloubka ostrosti ještě trochu zvětší). Bohužel tím přijdou o stabilizaci obrazu (pokud ji potřebují), protože objektiv stabilizaci v sobě nemá - spoléhá na stabilizaci snímače v Z6/Z7 - a Z50 stabilizaci snímače nemá - mají ji v sobě "DX" Z objektivy. Ale smysl to stále dává, protože na rozdíl od "setového" objektivu k Z50, který má rozsah 16-50mm, ale na ohnisku 50 mm má světelnost 6.3, nasazením této padesátky získá světelnost 1.8 s daleko hezčím podáním neostrého pozadí. Takže majitelé Nikonů Z50, máte o čem přemýšlet :)

Jaké máte alternativy na českém trhu?

Nikon 50mm f/1.8 AF-S G (+FTZ adaptér) 5.890,- Kč
Samyang 50mm f/1.4 (+FTZ adaptér, ruční ostření) 10.490,- Kč
Nikkor 50mm f/1.4 AF-S G (+FTZ adaptér) 11.990,- Kč
Nikon Z 50mm f/1.8 S 15.990,- Kč
Zeiss Planar 50mm f/1.4 ZF.2 (+FTZ adaptér, ruční ostření) 17.790,- Kč
Sigma 50 mm f/1.4 DG HSM Art (+FTZ adaptér) 19.490,- Kč
Tamron SP 45mm f/1.8 Di VC USD (+FTZ adaptér) 19.990,- Kč
Zeiss Milvus 50mm f/1.4 ZF.2 (+FTZ adaptér, ruční ostření) 35.490,- Kč
Zeiss Miluvs 50mm f/2 M ZF.2 (+FTZ adaptér, ruční ostření) 35.490,- Kč

ZEISS Otus 55 mm f/1,4 Apo Distagon T* ZF.2 (+FTZ adaptér, ruční ostření)

82.990,- Kč
Nikon Z 58/0,95 S Noct 215.000,- Kč

Seznam dostupných objektivů Nikon s bajonetem "Z" na www Nikonu.

Jak je z tabulky patrné, objektiv je výrazně dražší (3x) než Nikon 50/1.8 s F bajonetem a dokonce dražší než Nikon 50/1.4. Takže nezbývá než věřit, že bude výrazně lepší a svou cenu si zaslouží.

 Technické parametry
Parametr  
Hmotnost (bez FTZ) 415g
Počet lamel clony 9
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost 40 cm
Nejvyšší clonové číslo 16
Průměr filtru 62
Volitelná funkce prstence ostření v AF ano
Stabilizace při použití na Nikon Z ne, stabilizace snímače
Hlučnost AF motorku prakticky neslyšný
Sluneční clona HB-90 součástí při koupi

 

 Mechanické provedení a příslušenství

 

12 čoček / 9 členů (včetně 2 členů ze skla ED, 2 asférických členů a členů s antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat). Utěsněn proti prachu a vlhkosti.

Dodávané příslušenství: Zaklapávací přední krytka objektivu LC-62B o průměru 62 mm, zadní krytka objektivu LF-N1, bajonetová sluneční clona HB-90, pouzdro na objektiv CL-C1.

Ruční ostření s tímto objektivem je radost nad radost, protože posun prstence ostření je velmi jemný a plynulý. Bohužel není lineární (otočíte-li prstencem rychleji, dostanete jinou rovinu zaostření, než když jím po stejné dráze budete otáček pomalu), takže pro natáčení videa s ručním ostřením bude třeba si dávat pozor. Na objektivu je pouze jeden přepínač mezi ručním a automatickým ostřením, stupnici zaostřené vzdálenosti budete hledat marně. V případě automatického ostření můžete ostřícímu prstenci přiřadit ve fotoaparátu další funkci (třeba korekci expozice apod.). Zkoušel jsem to, možná to někdo využije, ale já to osobně po krátké době vypnul. Automatické ostření je téměř neslyšné - pokud není absolutní ticho, motorek ostření neuslyšíte. Samotné ostření lze označit za rychlé, v některých situacích i při režimu AF-S si trochu "dýchne", ale není to nic tragického. Můj kousek je vyrobený na Tchaiwanu - materiál je kombinací kovu s plastem a působí velmi bytelným dojmem - ostatně, je to ve srovnání se staršími Nikony s F bajonetem a světelností 1.8 docela pěkný cvalík. Pro práci s bleskem je příjemné, že objektiv předává fotoaparátu informace o zaostřené vzdálenosti, což pomáhá pro stanovení správné expozice při práci s bleskem.

 

 

 

Zatímco u F bajonetu se daly objektivy pohledem lehce rozlišit, u Z řady vypadá řada objektivů stejně a tak by asi nebylo na škodu si na ně nalepit nějaké barevné rozlišení :) Škoda, že nám Nikon neudělá také nějakou "palačinku", klidně i s horší světelností.

 

 Kresba - ostrost objektivu

Podívejme se na MTF křivky:

 

Z 50mm f/1.8 S

 

Nikkor 50mm f/1.8G

 

Nikkor 50mm f/1.4 G

 

ZEISS OTUS 55mm f/1.4

Stále platí - čím výše jsou křivky na grafu (kontrast) a čím blíže u sebe (astigmatismus), tím lépe. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že zde srovnáváme dvojice objektivů s různou maximální světelností, navíc ZEISS udává hodnoty nestandardně na 10, 20, a 40 čar/mm, zatímco většina ostatních na 10 a 30 čar/mm. Přesto jsou teoretické vypočtené hodnoty objektivu Z50/1,8 naprosto excelentní a velmi se blíží mnohonásobně dražšímu ZEISSu (ten má ovšem křivky na cloně 1.4).

Výsledky objektivu na DxO mark také nejsou špatné:

Zajímavé je porovnání ostrosti "zetkové" padesátky 1.8 s klasickou "F" padesátkou 1.8 v grafu - od clonového čísla 1.8 až do clonového čísla 2.8 je rozdíly ve prospěch nového "zetka" zcela zásadní:

Přesuňme se od grafů k reálným fotografiím.

Výřezy ze snímků jsou v poměru 1:1, což na mém monitoru odpovídá tiskové velikosti cca 120 x 180 cm. Nikon Z7, stativ, samospoušť, elektronická závěrka. Převod do JPG v programu Capture NX-D s VYPNUTÝM automatickým odstraňováním aberace. Automatické odstraňování vinětace ZAPNUTO.

Převod všech snímků v programu Nikon Capture NX-D z formátu RAW do JPG 90% kvalita.

50 mm

Clona  

levý horní roh

střed

pravý dolní roh

1.8
2
2.8
4
5.6
8
11
16

 

Závěr: Reálné snímky jen potvrzují informace uvedené v grafech. Svou ostrostí patří do elitní skupiny skupiny objektivů Carl Zeiss (ty jsou ovšem za jiné peníze). Ostrost v rozích na clonovém čísle 1.8 je neuvěřitelná.
 

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Když si kupujeme za nemalé peníze tento objektiv, který mnozí používají i jako portrétní sklo, tak nás bokeh jistě zajímá. Objektiv je vybaven devíti lamelovou clonou, takže bokeh by měl být teoreticky velmi pěkný.

Samozřejmě jako vždy záleží na zaostřené vzdálenosti, cloně a odstupu pozadí od popředí.

A ještě krátké porovnání s obdobnými objektivy - zdroj dpreview:

Závěr: Po pravdě řečeno, očekával jsem lepší výsledky - ta výraznější struktura mi trochu vadí. Pokud si jej budete pořizovat jako ryze portrétní objektiv, zajistěte si dostatečný odstup pozadí od portrétované osoby a dbejte na to, aby nemělo výraznou strukturu - nebo uvažujte o Z 85/1.8.

 Aberace

Aberace, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se nevíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových nebo zelených obrysů (nejvíce na okrajích) - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině, jemné větvičky stromů nebo odlesky na chromovaných předmětech.

V této souvislosti jsem narazil na jednu zajímavou věc - výskyt aberace při přeexpozici.

Originální snímek v RAWu byl vzhledem k tmavému popředí ve stínu a pozadí ozářeném sluncem přeexponován automatikou o cca 1,5 EV.

1 - Snímek RAW převeden bez úprav s vypnutým odstraňováním aberace a bez korekce expozice do JPG, následně snížena expozice a ztlumeny jasy v editoru JPG. Větvičky proti obloze vykazují velmi nepěknou aberaci (mimo vlivu na barvu oblohy) - ano, uznávám, že tento způsob úpravy fotografie je prasárna, ale dělá to tak hodně lidí, zvláště těch, co fotí pouze do JPG.

2. V Capture NX-D provedena korekce RAWu minus 0.5 EV (takže ve fotografii zůstala částečně přeexponovaná místa) s vypnutým automatickým odstraněním aberace.

3. Stejné úpravy jako ve snímku 2, ale v programu Capture NX-D zapnuto navíc automatické odstraňování aberace.

Je vidět, že mezi snímky 2 a 3 není žádný rozdíl - programy si neporadí s aberací v neostrých místech obrazu.

4. V programu Capture NX-D provedena korekce expozice -1.5 EV, automatická korekce aberace VYPNUTA, následný převod do JPG a doladění expozice v editoru JPG.

1 2
3 4

A jaké si vzít z tohoto případu ponaučení?

1. Úpravy expozice ve formátu JPG směrem k záporným hodnotám je prasečina, která vede v některých případech k posunu barev a k jevům, které se zdají být výraznou aberací.

2. Žádný program pro úpravy fotografií nedovede odstranit aberaci v neostrých částech obrazu.

3. Při převodu z RAWu do JPG je třeba upravit expozici tak, aby ve snímku nebyly přeexponované žádné části záběru, na kterých nám záleží a kde kresba má být (ve všech barevných kanálech).

Poznámka: Ještě jsem neviděl aberaci, která by zmizela korekcí expozice, takže si můžeme nadále klást otázku - co to sakra je?

Takže toto byla jen taková rozcvička se šťastným koncem a podíváme se, jak na tom objektiv s aberací skutečně je:
 

Automatické odstranění aberace v program Nikon Capture NX-D je u snímků VYPNUTÉ.
 
Automatické odstraňování
aberace v Capture NX-D

Vlevo - vypnuté

Vpravo - zapnuté

Kovové antény a odlesky
ve vodě jsou pro testování
aberace přímo lahůdkou, zvláště,
když objekty jsou mírně mimo
hloubku ostrosti.

Zde je vidět, že program odstranil
aberaci přímo ukázkově.
Když uvážíme, že se jedná o clonové číslo 1.8, je takováto
aberace vynikající vizitkou objektivu.

Závěr: Vše na clonové číslo 1.8. Ať již se jedná o výřezy z rohů snímku, přímo proti slunci nebo odlesky na vodní hladině - excelentní výsledek! Klidně snese srovnání s několikanásobně dražším etalonem ZEISS OTUS 1.4.

 Rychlost a přesnost ostření

               

Závěr: V přesnosti zaostření jsem nikdy nezjistil žádný problém a to ani v nejkrajnějších zaostřovacích bodech. Rychlost ostření je také velmi dobrá, ale špičkových "F" skel nedosahuje.

 Stabilizace

Objektiv žádnou svou stabilizaci nemá (škoda), spoléhá jakou u spousty jiných Z objektivů, na stabilizaci snímače v Z6 a Z7. Kdyby vlastní stabilizaci měl, byla by to výhoda při jeho použití jako nejen portrétního objektivu na Z50.

Závěr: není co hodnotit

 Odolnost na protisvětlo

Závěr: Ano, když se budete snažit a budete pořizovat snímky se sluncem v záběru, mohou se vám nějaké odlesky podařit. Udělat kolem sluníčka i na nejvyšším clonovém čísle hvězdičku jde také :) Úbytek kontrastu je v protisvětle minimální, stejně jako různé odlesky - výborný výsledek.

 Zkreslení

Zkreslení je prakticky neznatelné. Pokud používáte pro zpracování RAWu Capture NX-D, tak po spuštění programu je automatická korekce zkreslení ve výchozím stavu zapnutá. Zde převzatý snímek s VYPNUTOU korekcí zkreslení:

Vidíte, že zkreslení je skutečně minimální, ostatní objektivy stejné světelnosti jsou na tom většinou hůře:

Závěr: Vynikající výsledek, pokud potřebujete výsledek dokonalý, zapnete si v Capture NX-D korekci zkreslení (Auto Distortion Control) a pak už neuvidíte zkreslení prakticky žádné. Pro reprodukce obrazových předloh ideální.

Vinětace

Netestoval jsem - snímky vinětace jsou převzaty z www.nikonblog.cz

Na zmenšených snímcích to vždy vypadá hůře než ve skutečnosti, ale pravdou je, že na nejnižší cloně je skutečně vysoká, na cloně 2.2 znatelná a od clony 2.8 zanedbatelná. U portrétů to nevadí, u krajin se cloní více a tam, kde to opravdu vadí, je třeba používat clonová čísla od 4 výše.

 

Závěr: Ano, tento objektiv na cloně 1.8 vinětuje výrazně a pokud vám vinětace vadí, musíte použít vyšší clonová čísla nebo vyrovnat vinětaci v editoru.

 

 Běžné snímky

Snímky nejsou doostřované, všechny jsou pořízeny z ruky, formát RAW, zpracování v NX-D, převod do JPG 90% kvalita. U všech snímků je VYPNUTÉ automatické odstraňování aberace, ZAPNUTÁ korekce zkreslení a vinětace. Pod každým snímkem je skryto plné rozlišení 90% kvality JPG (z důvodu velikosti originálních souborů). Fotoaparát Nikon Z7.

 

 

 Závěrečné hodnocení

 

+ solidní konstrukce s utěsněním proti vlhkosti a výbornými antireflexními vrstvami
+ téměř nejostřejší padesátka na trhu, kterou si můžete koupit a vůbec nejostřejší za normální peníze

+ precizní ruční ostření
+ výborná ostrost již od nejnižšího clonového čísla
+ vynikající odolnost proti aberaci
+ zanedbatelné zkreslení
+ výborná odolnost v protisvětle

 

+- rychlost ostření (asi už jsem zhýčkaný)
+- bokeh

 

- na nejnižších clonách výrazná vinětace
- hmotnost a rozměry

 

Cenu objektivu si musí zvážit každý sám - dle mého názoru by mohla být poněkud nižší, ale v ceně je řada z nás ovlivněna cenou pevných padesátek u F bajonetu, které byly vždy levné, ale kvalit tohoto objektivu ve všech nebo většině parametrů nedosahují. A když se podíváte na ceny objektivů ZEISS, jímž se mnoha parametrech tento objektiv vyrovná, tak je vlastně velmi levný :). Takže jeho poměr cena/výkon je vynikající. Pokud požadujete vyšší světelnost, potom si můžete počkat na Nikon Z 50/1.2 S - ovšem cena, velikost a hmotnost bude sakra někde jinde.

 

A nezapomeňte, že objektiv je jen nástroj a tento objektiv je dobrý nástroj. Ale dobrá fotografie vzniká v hlavě a i kvalitní štětec není postačující k namalování dobrého obrazu :) Tak hodně krásných fotografií, které budou mít to, co jim žádný objektiv nedokáže dát - svou duši. Kvalitní štětec je k dispozici :)

 

 

https://nikonblog.cz/novy-etalon-objektiv-nikkor-z-50-mm-f18-s-pro-nikony-z/

https://www.cameralabs.com/nikon-z-50mm-f1-8s-review/
https://www.lenstip.com/577.1-Lens_review-Nikon_Nikkor_Z_50_mm_f_1.8_S_Introduction.html
https://photographylife.com/reviews/nikon-z-50mm-f1-8-s

https://www.kenrockwell.com/nikon/mirrorless/lenses/50mm-f18.htm

https://www.michalkupsa.cz/blog/nikkor-z-50mm-f-18-s-uzivatelska-recenze-320.html

https://www.fotoaparat.cz/clanek/2444/portretni-objektiv-nikkor-z-50mm-f18-s/

https://www.dxomark.com/nikon-nikkor-z-50mm-f1-8s-lens-review/

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Testy probíhají na náhodně vybraných objektivech z běžné maloobchodní sítě - protekce je vyloučena.
Objektiv splňuje kritérium udržitelnosti (lze s ním fotografovat z ruky). Byl testován i na zvířatech, ovšem bezkontaktně.
Je vyroben v cizině, v ČR tedy nezanechal žádnou uhlíkovou stopu. Skladujte mimo dosah dětí!
Dbejte na správnou ekologickou likvidaci objektivů - objektiv nepatří do komunálního odpadu.
Při pohledu do hledáčku nemusíte vnímat své okolí - nechte své okolí sledovat poučenou osobou, dbejte na své bezpečí!
Nevhazujte do ohně a vody - tyto případy nejsou kryty zárukou.
Před použitím objektiv vybalte z krabice!
Pokud objektiv nejde nasadit na fotoaparát, sejměte krytku bajonetu.
Pokud vidíte po nasazení objektivu na fotoaparát pouze tmu, zapněte fotoaparát a sundejte přední krytku objektivu.
Výrobek není samostatně funkční, vyžaduje ke správné funkci fotoaparát.

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz