Test Nikon Z 24-50/4-6,3
 

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde
Galerie snímků objektivů s bajonetem Z zde

18. 11. 2020

V červenci roku Páně 2020 zjevila se v ČR v pořadí třetí bezzrcadlovka s plnoformátovým snímačem - Nikon Z5 a spolu s ní byl ohlášení i nový objektiv Nikkor 24-50/4-6,3. V sadě s tímto fotoaparátem jej můžete mít k datu vydání tohoto testu za cenu  cca 8.000,- Kč, samostatný vyjde na 10.000,- Kč, takže to není zase tak velký rozdíl.

Docela mne udivilo, že se Nikon odhodlal k tomu, dát na trh takto levný objektiv pro svá "zetka". Na F bajonetu to neudělal a je tedy otázkou, zda je to pro plnoformátová "zetka" - v současnosti Z5, Z6, Z6 II, Z7 a prosinci 2020 Z7 II - dobrá nevěsta. Přece jenom nejlevnější Z5 je bratru za 36.000,- Kč a to zase není tak málo. Když už má někdo peníze na plnoformátové tělo, bude takto šetřit na objektivu? Uvidíme, čeho je prcek schopen a vrazíme jej rovnou na Z7, ať si toho rozlišení pořádně užije.

Pro představu rozsah ohniskových vzdáleností:

24 mm

50 mm

Objektivy k testu zapůjčila:


https://www.fotori.cz/

Když vezeme do úvahy "základní" objektivy s bajonetem Z a proměnlivým ohniskem, můžete vybírat z následujících objektivů:

Nikon Z 24-50/f4-6,3

10.300,- Kč

Nikon Z 24-70/f4 S vzácně 18.000,- Kč
v současné době většinou již za cca 28.000,- Kč
Nikon Z 24-200 mm f/4-6.3 VR 24.500,- Kč

Seznam dostupných objektivů Nikon s bajonetem "Z" na www Nikonu.

 Technické parametry

 

 Mechanické provedení a příslušenství

Plast, plast, plast - tedy abych nekřivdil - na plastovém bajonetu jsou kovové šroubky, lamely clony (celkem 7) budou také kovové a čočky jsou, doufejme, skleněné :) Jedná se o "vysouvací" provedení objektivu v tom smyslu, že objektiv před focením musíte vysunout to pracovní polohy - není to žádná novinka, stejné provedení mají i Z DX 16-50 nebo 24-70. Pro rychlé focení to není moc pohotové, ale šetří to místo. Objektiv není vybaven stabilizací (pokud byste jej chtěli používat třeba na Z50) a na jeho povrchu nenajdete žádný přepínač, pouze dva prstence - pro ruční ostření (musíte přepnout na fotoaparátu) a změnu ohniskové vzdálenosti. Oba kladou přiměřený odpor a celkový dojem z tohoto objektivu je "levná dobře udělaná čína" - nic ve zlém, vše fungovalo, jak mělo.

S příslušenstvím je to velmi jednoduché - přední a zadní krytka. Stejně jako u objektivu Z DX 16-50 nedostanete k objektivu ani sluneční clonu - můžete si ji dokoupit (HB-98) za 1.100,- Kč, čímž se z ní stane jeden z nejdražších plastových výlisků na světě. To, že k objektivu nedostanete "pouzdro na objektiv CL-C4" aneb látkový pytlík na svačinu, je jen dobře.

Možná jste zatím získali dojem, že tímto objektivem mírně opovrhuji, ale to, prosím, ne ne. Jen  konstatuji. Nezanedbatelnou výhodou plastů je nízká hmotnost - 195 gramů je skutečně "skoro nic". Proto také objektiv nemá žádný zámek za zajištění v pozici 24 - ten se vlastní vahou skutečně vysouvat asi nebude.

Marketingové oddělení Nikonu k tomu praví:

Poutavé výsledky

Tento objektiv je možná kompaktní, ale snímky jím pořízené jsou vskutku velké. Objektiv pokrývá nejpoužívanější ohniskové vzdálenosti a zachycuje vše v brilantních, perfektně ostrých detailech v celém obrazovém poli.

Zprostředkované příběhy

Dostaňte se blíže s ohniskovými vzdálenostmi 24 mm, 35 mm a 50 mm. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouhých 0,35 m v celém rozsahu zoomu vám umožní kontrolovat vše v obrazovém poli – od nejkratších vzdáleností až do nekonečna.

Tam musí mít dobrej "matroš" :)

 Kresba - ostrost objektivu

Podívejme se na MTF křivky:

To nevypadá papírově věru zle! Takovéto křivky nemívají ani o hodně dražší objektivy. Tak třeba křivky pevné Z 24 vypadají takto (vlevo). Ano, ano, ten objektiv má tyto křivky na clonovém čísle 1,8, zatímco náš budulínek na clonovém čísle 4 - ale i tak je to hoooodně dobré a jeden by to od takového plasťáčku skutečně nečekal. Na obrázku vpravo vidíte MTF křivky z objektivu Z 24-70/4 S a ty nevypadají o mnoho lépe - v tomto případě jsou clonová čísla srovnatelná. Takže vzhůru k praktickému testování.

 

 

 

Fotoaparát Nikon Z7 (Zpracování v Nikon Capture NX-D: Picture CTRL STANDARD, QUCK SHARP 0, SHARPENING 4, M-RANDGE SHARP +2, CLARITY +1, D-LIGHT NORMAL, VIGNETE control 42, ostatní hodnoty 0, Lateral Color Aberration - ON, Auto Distortion Control - ON, AF-S, RAW 12bit, převod do JPG nejvyšší kvality v programu Capture NX-D. Bezvětří pevný stativ. Výřez 1:1 odpovídá tiskové velikosti fotografie cca 120 x 160 cm!!!

Převod všech snímků v programu Nikon Capture NX-D z formátu RAW do JPG 100% kvalita.

24 mm

Clona

Celý snímek

levý dolní okraj

střed

pravý horní okraj

4
5.6
8
11
16
Na ohniskové vzdálenosti 24 mm dostává objektiv jedničku s hvězdičkou - ostrý již od nejnižšího clonového čísla v celé ploše. Na clonovém čísle 11 již začíná difrakce (rozostření v celé ploše vlivem ohybu světla kolem lamel clony), ale nižší clonová čísla jsou excelentní (podívejte se na kresbu zábradlí)!

35 mm

Clona

Celý snímek

levý dolní okraj

střed

pravý horní okraj

5
5.6
8
11
16

Na ohnisku 35 mm je kresba ve středu obrazu a levém dolním okraji i na nízkých clonových číslech stále vynikající, ale pravý horní okraj již tak ostrý není - u této cenové kategorie objektivu se dá očekávat variabilita v kvalitě jednotlivých kusů. Difrakce se na tomto ohnisku začíná objevovat znatelně až od clonového čísla 16.

50 mm

         
Clona

Celý snímek

levý dolní okraj

střed

pravý horní okraj

6,3
8
11
16
Ve středu obrazu na nižších clonových čísel stále vynikající ostrost, difrakce začíná být zřetelná od clonového čísla 11. Ostrost v okrajích obrazu je sice lepší než na ohnisku 35 mm, ale stále nedosahuje ostrosti na ohnisku 24 mm. Ale celkově je dobrá.

Závěr: Když si uvědomíte, že objektiv stojí 10.000,- Kč, tak lze výsledky pokládat za výborné, na ohniskové vzdálenosti 24 mm téměř za excelentní.

 Bokeh - aneb podání neostrého pozadí

Bokeh si na ohnisku 24 mm a clonovém čísle 4 nebo na ohniskové vzdálenosti 50 mm a clonovém čísle 6.3 vychutnáte pouze při zaostření hodně blízkého objektu, jinak jej zlikviduje hloubka ostrosti.

Závěr: Objektiv má sklony podávat neostré pozadí ostře a strukturovaně - ale toto jistě nebude váš portrétní objektiv. A je také nutné si přiznat, že řada podstatně dražších objektivů na tom není o mnoho lépe (např. Z 24-70/4 S).

 Aberace

Aberace, pokud je skutečně velká, nejde v editoru zcela odstranit. Projevuje se nejvíce na nejnižším clonovém čísle a na rozmezí tmavých a světlých částí obrazu ve formě většinou fialových nebo zelených obrysů (nejvíce na okrajích) - učebnicovým příkladem jsou právě odlesky na tmavé vodní hladině, jemné větvičky stromů nebo odlesky na chromovaných předmětech.

Automatické odstranění aberace provedeno v programu Nikon Capture NX-D
Bez odstranění Po odstranění Bez odstranění Po odstranění

Závěr: Aberace se výrazně vyskytuje pouze na nejnižších clonových číslech a výrazně pouze na ohnisku 24 mm. Se zacloněním rychle mizí. V okamžiku, kde není aberace ostře ohraničená, tak si s ní nedokáže ani program Capture NX-D automaticky poradit. Samozřejmě to v těchto případech jde dosti úspěšně ručně.

 Rychlost a přesnost ostření

Závěr: Ostření je rychlé (není divu - v tomto rozsahu - a tiché). Samozřejmě spolehlivé a přesné. Zkrátka žádný problém. Ostření je vnitřní, během ostření se na objektivu nic nehýbe.

 Stabilizace

Objektiv není vybaven vlastní stabilizací, takže není co hodnotit.

 Odolnost na protisvětlo

Poznámka: následující fotografie v této sekci byl podexponovány o 2 EV a následně radikálně zesvětleny stíny, aby byly lépe vidět odlesky.

Závěr: nepodařilo se mi vytvořit na žádné ohniskové
vzdálenosti odlesky, které by stály za řeč. To je na
tuto cenovou kategorii objektivu skutečně vynikající
výsledek!

 Zkreslení

Tak to se omlouvám, zapomněl jsem otestovat a test zkreslení jsem nikde nenašel. Ale buďte si jisti, že tam je, zvláště na širokém ohnisku.

Vinětace

Závěr: Ano, je poměrně výrazná a na krátkých ohniskových vzdálenostech se v programu NX-D nedaří automaticky vyrovnat. Pokud vadí, budete si muset zvláště na ohnisku 24 mm na nízkých clonových číslech trochu pohrát ručně.

 Běžné snímky

Snímky nejsou doostřované, všechny jsou pořízeny z ruky, formát RAW, zpracování v NX-D, převod do JPG 90% kvalita. U všech snímků je ZAPNUTÉ automatické odstraňování aberace, ZAPNUTÁ korekce zkreslení a vinětace. Pod každým snímkem je skryto plné rozlišení 90% kvality JPG (z důvodu velikosti originálních souborů). Fotoaparát Nikon Z7.

Závěr testu

Přiznám se, že když jsem ten kousek plastu vzal do ruky, nedělal jsem si velké naděje. Vždy, když výrobce neuznává za vhodné dávat k objektivu automaticky sluneční clonu, tak ve mně vzbuzuje pocit, že to považuje za zbytečné - a když za ten kus plastu požaduje desetinu ceny objektivu, tak mne v tom jen utvrdí. Ale opak je pravdou, i když by se mi líbila cena tak kolem 8.000,- Kč (třeba bude v nějaké akci). Zatímco většina objektivů "v setu" stojí výrazně méně než při koupi samostatného objektivu, zde tomu tak není, rozdíl není příliš výrazný. I tak se domnívám, že poměr cena/výkon je u tohoto objektivu více než příznivý.

+ rozměry
+ hmotnost
+ výborná odolnost proti odleskům (i bez sluneční clony)
+ výborná ostrost na ohnisku 24 mm, velmi přijatelná na vyšších
+ vhledem k minimální změně úhlu záběru při změně roviny ostření vhodný pro video
+ relativně rychlé ostření, použitelné i v automatickém režimu pro video

 

+- aberace na nejširších ohniskových vzdálenostech
+- všude plast
+- nižší rozsah ohniskových vzdáleností a na 50 mm již jen světelnost 6,3
+- nemá vlastní stabilizaci (v této ceně pochopitelné)
+- bokeh - při určitých vzdálenostech od zaostřené roviny dokáže být dosti "nervózní" a má sklon k ostrému podání neostrých částí obrazu

- na nejširším ohnisku velká vinětace
- plastový bajonet (ale asi jej neošoupete :)
- sluneční clona není v příslušenství a stojí přes tisícovku (fuj)
- vzhledem ke světelnosti objektivu není určen pro hrátky s rozmazaným pozadím

Čekal jsem daleko horší výsledky, objektiv mne příjemně překvapil.
A kam dále? Třeba na porovnání objektivů Z 24-200/4-6,3 VR + Z 24-70/4 + Z 24-50/4-6,3 na srovnatelných ohniskových vzdálenostech.

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Testy probíhají na náhodně vybraných objektivech z běžné maloobchodní sítě - protekce je vyloučena.
Objektiv splňuje kritérium udržitelnosti (lze s ním fotografovat z ruky). Byl testován i na zvířatech, ovšem bezkontaktně.
Je vyroben v cizině, v ČR tedy nezanechal žádnou uhlíkovou stopu. Skladujte mimo dosah dětí!
Dbejte na správnou ekologickou likvidaci objektivů - objektiv nepatří do komunálního odpadu.
Při pohledu do hledáčku nemusíte vnímat své okolí - nechte své okolí sledovat poučenou osobou, dbejte na své bezpečí!
Nevhazujte do ohně a vody - tyto případy nejsou kryty zárukou.
Před použitím objektiv vybalte z krabice!
Pokud objektiv nejde nasadit na fotoaparát, sejměte krytku bajonetu.
Pokud vidíte po nasazení objektivu na fotoaparát pouze tmu, zapněte fotoaparát a sundejte přední krytku objektivu.
Výrobek není samostatně funkční, vyžaduje ke správné funkci fotoaparát.

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz